بهترین مرکز بینایی سنجی و تعیین نمره عینک در شهرری

فعالیت بصری به توانایی فرد برای دیدن جزئیات گفته می‌ شود که به آن شفافیت دید نیز می گویند. نمره‌ بینایی با استفاده از تست‌ های انجام شده توسط متخصص چشم و یا اپتومتریست اندازه گیری خواهد شد. اپتومتریست‌ ها با استفاده از دستگاه‌ ها و تجهیزات چشم پزشکی، معاینات اولیه چشم را انجام می‌ دهند. آن‌ ها با تجویز تخصصی عینک و لنز‌های تماسی عیوب انکساری چشم بیماران را اصلاح کرده و اقدامات لازم برای حفظ سلامت چشم را به بیماران توصیه می‌ کنند. اپتومتریست‌ ها همچنین با انجام معاینات مختلف بیماری‌ های چشم را به صورت ابتدایی تشخیص داده و در صورت نیاز بیماران را برای معاینات دقیق‌ تر و کامل‌ تر به چشم پزشک ارجاع می‌ دهند.

مرکز بینایی سنجی مجتمع درمانگاهی ولی‌عصر شهر‍‌ری


مرکز بینایی سنجی مجتمع درمانگاهی ولی‌عصر شهر‍‌ری

امروزه تعداد زیادی مرکز بینایی سنجی در سراسر تهران فعال بوده و اپتومتریست‌ های زیادی اقدام به معاینه چشم بیماران، تعیین نمره و تجویز عینک می‌ کنند. اما آنچه که یک مرکز را به بهترین مرکز بینایی سنجی تبدیل می‌ کند، دقت اپتومتریست در تعیین نمره چشم و تشخیص بیماری‌ های چشمی، دانش کافی، به روز بودن اطلاعات، استفاده از تجهیزات دقیق، صبوری و حسن برخورد اپتومتریست و هزینه معقول و مناسب ویزیت است. خدمات بینایی سنجی و اپتومتری با همکاری اپتومتریست‌ های مجرب و با استفاده از تجهیزات دقیق در بخش تخصصی چشم پزشکی درمانگاه ولی عصر شهرری ارائه می‌ شود. مراجعین محترم می‌ توانند در صورت نیاز به معاینات تخصصی‌ تر و دقیق‌ تر به چشم پزشک درمانگاه نیز مراجعه کنند. مراجعین می‌ توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با درمانگاه تماس گرفته و یا به صورت حضوری مراجعه کنند.

نشانی و اطلاعات تماس مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر


آدرس: شهرری ، میدان نماز ، جنب مسجد جامع ارشاد ، درمانگاه شبانه روزی خیریه ولی عصر(عج) شهرری

تلفن: 55933484-021 و 55933481-021

اهمیت بینایی سنجی


بسیاری از بیماری‌ های چشم بدون بروز علائم ایجاد می‌ شوند بنابراین معاینه‌ چشم برای تحت نظر گرفتن سلامت آن حیاتی خواهد بود. بیماران همچنین باید در صورت احساس تغییر در بینایی و مشکلاتی نظیر سردرد‌، چشم درد، تاری دید، خشکی چشم،‌ دوبینی، مشکلات دید در شب و ابتلا به دیابت به اپتومتریست مراجعه کنند تا در صورت وجود مشکلات جدی و بیمار‌ی های چشمی سریعاً به چشم پزشک ارجاع داده شوند. افراد 40 تا 64 ساله باید هر 2 سال یک بار و افراد بالای 64 سال به صورت سالیانه برای معاینه به متخصص چشم مراجعه کنند.

بینایی سنجی کودکان نیز از اهمیت بالایی برخوردار می‌ باشد. کودکان باید به طور منظم توسط اپتومتریست معاینه شوند تا وجود عیوب انکساری و مشکلات بینایی، در مراحل اولیه تشخیص داده شده و از پیشرفت آن جلوگیری شود. اولین نوبت معاینه‌ی چشم کودکان باید در سن 6 تا 9 ماهگی و معاینه‌ی نوبت دوم در سن 2 تا 5 سالگی انجام شود. کودکان در سن مدرسه (6 تا 19 سال) نیز باید به صورت سالیانه به چشم پزشک مراجعه کنند.

علل شایع کاهش بینایی


شایع‌ترین علت کاهش بینایی، مشکلات انکساری چشم خواهد بود. ازجمله دلایل بروز این مشکلات می‌ توان به کاهش انعطاف پذیری عدسی در اثر افزایش سن (پیرچشمی)، نامنظم شدن شکل کره‌ چشم (میوپی و هایپروپی) و نامنظم شدن شکل قرنیه (آستیگماتیسم) اشاره کرد.

تست بینایی سنجی چیست و چگونه انجام می‌ شود؟


تست بینایی سنجی چیست و چگونه انجام می‌ شود؟

بینایی فرد با استفاده از جدول بینایی سنجی، تجهیزات اپتومتری و یا تست‌ های کامپیوتری انجام می‌ شود. جدول بینایی سنجی رایج‌ ترین روش مورد استفاده بوده که در آن اشکال یا حروف مختلف با اندازه‌ های متفاوت وجود دارند. اپتومتریست معمولاً تست حدت بینایی را نیز انجام می‌ دهد.

در طی آزمایش چشم فرد در فاصله‌ معینی از جدول بینایی سنجی قرار خواهد گرفت. متغیرهایی مثل فاصله از جدول و وضعیت نور محیط باید استاندارد باشند. پس از آن بیمار چشم راست یا چپ خود را پوشانده و علائم روی جدول را از بالا به پایین می‌ خواند تا جایی که تمایز بین علائم برای او ممکن نباشد. سپس این تست با چشم دیگر بیمار انجام شده و شماره‌ کوچک‌ ترین علامت خوانده شده با هر چشم گزارش می‌ شود.

تعیین نمره عینک چگونه انجام می‌ شود؟


تعیین نمره عینک چگونه انجام می‌ شود؟

در طی معاینه‌ چشم سلامت کلی چشم شما مورد بررسی قرار گرفته و نمره‌ چشم به روز رسانی می‌ شود. اگر در حال حاضر از عینک استفاده می‌ کنید و فکر می‌ کنید که عینک شما نیاز به اصلاح دارد ممکن است چگونگی تعیین نمره‌ چشم برای شما سؤال باشد.

نمره چشم شما به صورت ابتدایی با تست‌ های انکساری تعیین می‌ شود. این تست‌ ها ممکن است به صورت دستی یا با استفاده از دستگاهی به نام اتورفرکتومتر انجام شوند. اپتومتریست می‌ تواند برای تعیین شماره‌ چشم شما از دستگاه اتورفراکتور استفاده کند. این کار برای شروع انجام شده و پس از آن اصلاح شماره‌ چشم با استفاده از دستگاه فوروپتر انجام می‌ شود.

اتورفراکشن روشی سریع و ساده بوده و سه بار شماره‌ چشم شما را اندازه گیری می‌ کند. سپس از میانگین این 3 تست برای تهیه‌ی عینک استفاده خواهد شد. هر تست حدود 10 تا 15 ثانیه زمان خواهد برد. سپس اپتومتریست هنگام انجام تست بینایی سنجی با چارت، با قرار دادن لنز‌هایی با شماره‌های مختلف در مقابل چشمان شما، و تعیین شماره لنزی که بهترین دید را به شما می‌ دهد،‌ شماره عینک شماره را تعیین می‌کند.

چگونه نسخه عینک را بخوانیم؟


چگونه نسخه عینک را بخوانیم؟

برای خواندن نمره عینک تجویز شده اولین علائم اختصاری که با آن‌ ها مواجه می‌ شوید OD به معنی چشم راست و OS به معنی چشم چپ خواهند بود. اگر نمره‌ هر دو چشم شما برابر باشد از علامت اختصاری OU استفاده خواهد شد.

اولین عدد در نسخه‌ عینک Sphere (اسفر) بوده که میزان قدرت لنز مورد نیاز برای اصلاح نزدیک بینی(مشخص شده با علامت -) یا دوربینی (مشخص شده با علامت +) را نشان می‌ دهد. عدد دوم Cylinder (سیلندر) بوده که تنها در صورت ابتلا به آستیگماتیسم لازم خواهد شد.

شماره‌ سوم یا Axis نیز جهت آستیگماتیسم را به درجه بیان می‌ کند. این عدد نیز تنها در بیماران آستیگمات گزارش می‌ شود. علاوه بر این اعداد ممکن است نسخه‌ شما دارای یادداشت‌ هایی در مورد طراحی لنز یا پوشش آن برای اصلاح بهینه‌ بینایی باشد.

هزینه بینایی سنجی


هزینه معاینات بینایی سنجی بسته به تست‌ های انجام شده، محل و نوع درمانگاه، دستگاه‌ ها و تجهیزات مورد استفاده و دستمزد اپتومتریست متغیر است. برای اطلاع از مبلغ دقیق آن می‌ توانید از مسئولان درمانگاه سؤال کنید.

سؤالات متداول


نمره چشم سالم (بینایی طبیعی) چند است؟

نمره‌ چشم طبیعی 20/20 خواهد بود. معنی این اعداد توانایی دیدن اجسام با فاصله‌ی 20 فوت می‌باشد. این اعداد در دستگاه متریک به صورت 6/6 بیان می‌ شوند.

چه زمانی باید به اپتومتریست مراجعه کرد؟

حتی اگر نمره‌ی بینایی شما 20/20 باشد عوامل مختلف دیگری بر سلامت چشم و قدرت کلی بینایی شما تاثیرگذار خواهند بود. از آن جایی که بسیاری از بیماری‌های درگیرکننده چشم در مراحل اولیه بدون علامت هستند، انجام سالیانه‌ معاینه‌ چشم می‌تواند قبل از وقوع آسیب آن‌ها را تشخیص دهد.

آیا ممکن است تست بینایی سنجی بدون کامپیوتر (اتورفرکتومتر) انجام شود؟

بله. گاهی ممکن است اپتومتریست از وسیله‌ای به نام رتینوسکوپ برای معاینه چشم و تعیین نمره چشم استفاده کند.

اپتومتریست و متخصص چشم چه تفاوتی دارند؟

اپتومتریست یک درمانگر اولیه بوده که عارضه‌های مربوط به چشم را تشخیص داده و مدیریت می‌کند. اپتومتریست می‌تواند عینک و لنز تجویز کرده و برخی از بیماری‌ها را نیز با استفاده از دارو درمان کند. متخصص چشم یک پزشک بوده که در زمینه‌ی جراحی چشم و تشخیص و درمان بیماری‌های آن آموزش تخصصی دیده است. افراد معمولاً توسط اپتومتریست به متخصص چشم ارجاع داده می‌شوند.

آیا مراحل تعیین نمره عینک و لنز فرق دارند؟

بعضاً ممکن است نمره‌ی عینک با لنز متفاوت باشد چراکه لنز در فاصله‌ی کمتری از چشم قرار می‌گیرد.

آیا ممکن است نمره عینک تغییر کند؟

بله نمره چشم ممکن است به دلیل افزایش سن، بیماری‌های خاصی مانند دیابت، فشار خون، آب مروارید و پیر چشمی تغییر کند. بنابراین ممکن است اپتومتریست شما توصیه کند که در فواصل زمانی مشخصی برای معاینه به درمانگاه مراجعه کنید.

Call Now Buttonتماس با ما