مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر

تست ورزش قلب در درمانگاه ولی عصر شهر ری

در درمانگاه ولی عصر شهرری تست ورزش در بخش فوق تخصصی قلب و عروق، زیر نظر پزشکان حاذق و با تجربه و با دقیق‌ترین تجهیزات موجود انجام می‌شود. بخش فوق تخصصی قلب و عروق درمانگاه ولی عصر شهرری در روز‌های یکشنبه ساعت 10 الی 13 با حضور آقای دکتر صالحی و در روز‌های چهارشنبه ساعت 14 الی 16 با حضور آقای دکتر دولت آبادی فعال می‌باشد. مراجعین محترم می‌توانند بعد از مراجعه به پزشک متخصص و انجام معاینات لازم، در‌صورت نیاز به انجام تست ورزش برای رزرو نوبت اقدام کنند.

شهرری

فهرست مطالب

نشانی و اطلاعات تماس مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر

آدرس: شهرری ، میدان نماز ، جنب مسجد جامع ارشاد ، درمانگاه شبانه روزی خیریه ولی عصر(عج) شهرری

تلفن: 55933484-021 و 55933481-021

چه زمانی انجام تست ورزش لازم است؟

تست ورزش

تشخیص بیماری سرخرگ کرونری: سرخرگ‌های کرونری شما رگ‌های اصلی هستند که خون، اکسیژن، و مواد مغذی لازم برای قلب شما را تامین می‌کنند. زمانی که این سرخرگ‌ها آسیب ببینند یا به بیماری مبتلا شوند، که اغلب به دلیل انباشته شدن رسوبات حاوی کلسترول و دیگر مواد (پلاک خونی) است، بیماری سرخرگ کرونری به وجود می‌آید.

تشخیص بى‌نظمى تپش قلب (آریتمی قلب): آریتمی قلب زمانی اتفاق می‌افتد که سیگنال‌های الکتریکی که ضربان قلب را هماهنگ می‌کنند، به خوبی کار نکنند. آریتمی قلب می‌تواند منجر به تپیدن خیلی سریع، خیلی کند، و یا نا‌منظم قلب شما شود.

راهنمای درمان نا‌رسایی‌های قلبی: اگر قبلاً بیماری قلبی داشته‌اید، تست ورزش استرس می‌تواند به پزشک شما برای بررسی کار‌آمدی شیوه درمانی فعلی شما کمک کند. همچنین نتایج تست به پزشک شما کمک می‌کند تا بهترین شیوه درمانی را برای شما انتخاب کند.

بررسی وضعیت قلب پیش از جراحی: ممکن است پزشک شما از تست استرس استفاده کند تا تشخیص دهد شما چه زمانی می‌توانید عمل‌های جراحی مانند تعویض دریچه یا پیوند قلب بی‌خطر داشته باشید.

آمادگی‌های لازم برای تست ورزش

 • ممکن است از شما درخواست کنند که از مدتی قبل از تست، غذا نخورید، چیزی ننوشید، و از مصرف دخانیات پرهیز کنید.
 • ممکن است لازم باشد تا روز قبل و بعد از تست، از مصرف کافئین پرهیز کنید.
 • قبل از تست، در رابطه با بی‌خطر بودن ادامه مصرف تمامی دارو‌های تجویز‌شده و بدون نسخه خود، با پزشک مشورت کنید. ممکن است برخی از دارو‌ها با تست‌های استرس خاصی تداخل داشته باشند.
 • اگر از اسپری‌های تنفسی برای آسم و یا سایر مشکلات تنفسی استفاده می‌کنید، آن را برای تست با خود همراه داشته باشید. مطمئن شوید که پزشک شما و تیم درمانی با آگاهی از اینکه شما از اسپری تنفسی استفاده می‌کنید، بر تست شما نظارت می‌کنند.
 • لباس راحتی و کفش پیاده‌روی بپوشید یا همراه خود بیاورید.

مراحل تست ورزش قلب

مراحل تست ورزش

تست استرس اصولاً یک ساعت طول می‌کشد، که این زمان شامل زمان آماده‌سازی و زمان لازم برای انجام تست اصلی می‌باشد. تست ورزش اصلی فقط ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. پزشک شما درباره سابقه بیماری‌های شما و اینکه چند وقت یکبار و در چه سطحی ورزش می‌کنید، از شما سوالاتی می‌پرسد. این کمک می‌کند تا بتوان میزان ورزش مناسب در طول تست را برای شما تعیین کرد. پزشک شما به ضربان قلب و ریه‌های شما نیز گوش می‌دهد تا هرگونه بیماری که ممکن است بر نتایج تست تاثیر بگذارد را بررسی کند.

یک پرستار یا تکنسین پچ‌ها (الکترود‌ها) را روی قفسه سینه، پا‌ها، و بازو‌های شما قرار می‌دهد. ممکن است برای آنکه این پچ‌ها راحت‌تر به بدن بچسبند، موی بدن را اصلاح کنند. سنسور‌ها با سیم به کامپیوتر متصل می‌شوند، و فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می‌کنند. کافی ( کاف یا بازوبند، در علم پزشکی و پزشکی ورزشی برای سنجش فشار خون به کار می‌رود.) که روی بازوی شما قرار گرفته است، فشار خون شما را در طول تست می‌سنجد. ممکن است از شما بخواهند تا در طول تست، به کمک یک لوله نفس بکشید، تا به این شکل نشان دهید که تا چه اندازه می‌توانید در طول ورزش به خوبی نفس بکشید.

احتمالاً شما باید با ترمیل یا دوچرخه ثابت که با سرعت کم شروع می‌شود، ورزش کنید. همینطور که تست ادامه پیدا می‌کند،‌ ورزش سخت‌تر می‌شود. برای حفظ تعادل خود روی تردمیل، می‌توانید از نرده استفاده کنید. آن را خیلی سفت نگیرید، زیرا این کار ممکن است بر نتایج تست تاثیر بگذارد. تا زمانی که ضربان قلب شما به سطح هدف رسیده باشد و یا علائم و نشانه‌هایی دیده شود که مانع از ادامه ورزش شود، به ورزش ادامه می‌دهید.

این علائم و نشانه‌ها عبارت‌اند از:

 • درد خفیف یا شدید در قفسه سینه
 • نفس تنگی شدید
 • فشار خون بالا یا پایین به صورت غیر‌عادی
 • ضربان قلب غیر‌عادی
 • سرگیجه
 • کوفتگی
 • تغییرات خاص در نوار قلب

اگر شما نمی‌توانید در طول تست استرس ورزش کنید، به کمک سرم به شما دارویی داده می‌شود که جریان خون به قلب شما را افزایش دهد. ممکن است احساس بر‌افروختگی یا تنگی نفس داشته باشید، دقیقا مانند حالتی که اگر ورزش می‌کردید، اتفاق می‌افتاد. ممکن است سر درد بگیرید.

شما و پزشکتان درباره محدوده امن برای ورزش صحبت خواهید کرد. در طول تست، شما می‌توانید هر زمانی که احساس نا‌راحتی شدیدی داشتید، تست را متوقف کنید. پزشک شما فعالیت قلب شما را بررسی می‌کند و در صورت وجود هر‌گونه مشکلی، تست را متوقف می‌کند.

مراقبتهای بعد از تست ورزش

ممکن است پس از اتمام ورزش، از شما خواسته شود تا به مدت چند ثانیه ثابت بایستید، و سپس در حالی که مانیتور‌ها در جای خود قرار گرفته‌اند، برای مدتی دراز بکشید. در حین بازگشت ضربان قلب و تنفس به حالت عادی، پزشک شما می‌تواند وجود هرگونه مشکلی را بررسی کند.

زمانی که تست ورزش استرس شما کامل شد، شما می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهید، مگر آنکه پزشک شما خلاف آن را بگوید.

تفسیر تست ورزش قلب

تفسیر تست ورزش

تست استرس پژواک‏نگاری قلب بسیار قابل اعتماد است. پزشک شما نتایج تست را برای شما شرح می‌دهد. اگر نتایج نرمال باشند، قلب شما به خوبی کار می‌کند و رگ‌های شما در اثر بیماری سرخرگ کرونری مسدود نشده‌اند.

با این حال، اگر نتایج نرمال باشند و علائم شما همچنان وخیم‌تر شد، ممکن است پزشک شما تست استرس مغزی و یا تست استرس دیگری را که شامل پژواک‏نگاره  قلب پیش و بعد از ورزش است، و یا  دارو‌هایی برای افزایش جریان خون به قلب را پیشنهاد بدهد. این تست‌هادقیق‌تر هستند، و اطلاعات بیشتری را درباره عملکرد قلب شما نشان می‌دهند، اما گران‌تر هم هستند.

ممکن است نتایج غیر‌عادی تست به این معنی باشد که به دلیل وجود انسداد در رگ‌ها، قلب شما به خوبی خون را پمپاژ نمی‌کند. و یک دلیل دیگر می‌تواند این باشد که حمله قلبی به قلب شما آسیب رسانده است. اگر نتایج تست استرس شما بیانگر این بود که احتمالاً شما بیماری سرخرگ کرونری و یا آریتمی قلب دارید، پزشک شما از این اطلاعات استفاده خواهد کرد و یک برنامه درمانی تهیه می‌کند. ممکن است شما به تست‌های بیشتری، مانند آنژیوگرافی کرونر، احتیاج داشته باشید.

تشخیص بیماری سرخرگ کرونری و ارزیابی خطر حمله قلبی در مراحل اولیه می‌تواند به جلو‌گیری از عوارض بعدی پیشگیری کند. همچنین این تست می‌تواند به تشخیص کارآمد بودن برنامه بازتوانی قلب فعلی شما کمک کند.

ممکن است پزشکان میزان بازیابی ضربان قلب فرد را پس از ورزش بررسی کنند. آن‌ها برای اندازه‌گیری این مورد، ضربان قلب در یک دقیقه پس از ورزش را از ضربان قلب بیشینه کم می‌کنند. اگر ضربان قلب فرد به شدت کاهش یافته باشد، بازیابی راحتی را بروز داده‌اند.

تفاضل ضربان قلب بیشینه از ضربان قلب در یک دقیقه پس از ورزش شدید عملکرد
کمتر از ۱۲ ضربان در دقیقه  (bpm)در بازیابی پیاده‌روی غیر‌عادی
بیش از ۱۲ ضربان در دقیقه در بازیابی پیاده‌روی عادی
کمتر از ۱۸ ضربان در دقیقه در بازیابی طاق‌باز دراز کشیدن غیر‌عادی
بیش از ۱۸ ضربان در دقیقه در بازیابی طاق‌باز دراز کشیدن

عادی

پزشکان فشار خون فرد را نیز بررسی می‌کنند. تغییرات در فشار خون دیاستولی (DBP) یا فشار سیستولیک خون (SBP) می‌تواند شرایط خاصی را نشان دهد. پزشکان این تغییرات را بر حسب میلی‌متر (mm)  جیوه (Hg) اندازه‌گیری می‌کنند.

تفسیر فشار خون علامت
فشار خون کمتر از ۱۰ میلی‌متر جیوه افزایش پیدا می‌کند. افرادی که از دارو‌های کاهش فشار خون استفاده می‌کنند، واکنش ضعیف‌تری خواهند داشت.
تغییر کمتر از ۱۰ میلی‌متر جیوه در فشار خون دیاستولی عروق محیطی
افت فشار سیستولیک خون مداوم کمتر از ۱۰ میلی‌متر جیوه اختلال شدید در عملکرد بطن چپ، بیماری سرخرگ کرونری شدید
فشار سیستولیک خون بیشتر از ۲۵۰ میلی‌متر جیوه یا فشار خون دیاستولی بیشتر از ۱۲۰ میلی‌متر جیوه فشار خون بالای شدید

گاهی اوقات پزشکان نتایج تست استرس را در شاخص سوخت و ساز یا METS اندازه‌گیری می‌کنند. این موارد به پزشکان نشان می‌دهد که فرد تا چه حد می‌تواند در ورزش تاب بیاورد. METS معادل مقدار اکسیژن‌گیری بر حسب میلی‌گرم است، که بر حسب کیلو‌گرم در هر دقیقه اندازه‌گیری می‌شود. این اندازی‌گیری دقت کمتری دارد، و به نحوه انجام تست توسط پزشکان بستگی دارد.

تفسیر

عملکرد

کمتر از ۵ METS ،یا عدم توانایی در ورزش کردن به مدت ۶ دقیقه، یا بالا رفتن ضربان قلب تا ۸۵٪ بیشینه

ضعیف

۵-۸ METS

قابل قبول

۹-۱۱ METS

خوب

۱۲ METS یا بیشتر

عالی، هر عددی بیشتر از ۱۰ METS بیانگر نرخ بقای ۵ ساله با احتمال ۹۵٪ است.

خطرات و عوارض تست ورزش

عوارض تست ورزش

به طور کلی تست استرس بی‌خطر است. به ندت عوارضی رخ می‌دهد. عوارض احتمالی تست ورزش استرس عبارت‌اند از:

فشار خون پایین: ممکن است در طول ورزش یا بعد از آن، فشار خون شما کاهش پیدا کند، و احتمالاً باعث بروز سرگیجه یا ضعف و غش در شما بشود. این مشکل باید پس از اینکه شما ورزش را متوقف کردید، بر‌طرف شود.

بى‌نظمى تپش قلب (آریتمی قلب): اصولاً آریتمی قلب که در طول تست ورزش استرس رخ می‌دهد، بلافاصله پس از اینکه ورزش متوقف شود، از بین می‌رود.

حمله قلبی (سکته قلبی): با وجود اینکه بسیار نادر است، احتمال آنکه تست ورزش استرس منجر به حمله قلبی شود، وجود دارد.

هزینه تست ورزش بسته به دستگاه مورد استفاده، میزان دستمزد پزشک، موقعیت جغرافیایی درمانگاه میتواند متفاوت باشد برای اطلاع از مبلغ دقیق آن میتوانید از مسئولین درمانگاه سوال کنید.

سوالات متداول

 آیا پس از تست استرس به تست‌های دیگری نیاز دارم؟

ممکن است که به تست‌های دیگری نیاز داشته باشید. اصولاً از تست استرس به عنوان یک تست غربالگری استفاده می‌شود. اگر نتیجه نرمال باشد، به تست‌های بیشتری نیاز ندارید. اگر نتیجه نرمال نباشد، بسته به نوع مشکل تشخیص داده شده، ممکن است شما تست‌های بیشتری نیازی داشته باشید. آنژیوگرافی کرونر یکی از رایج‌ترین تست‌های پیگیری است.

 چرا باید قبل از تست ورزش قلب ناشتا بود؟

به این دلیل که شما ورزش خواهید کرد،‌ و ضروری است که این کار را با «شکم خالی» انجام دهید. بسته به سطح فعالیتی که باید انجام دهید، این کار باعث می‌شود تا در طول ورزش احساس نا‌خوشایندی به شما دست ندهد. علاوه بر آن، در موارد بسیار نادری که نیاز به انجام هر گونه معالجه‌ بیشتری باشد، ما می‌توانیم هر درمانی که لازم باشد را انجام دهیم، زیرا شما ناشتا هستید.

آیا بیمارانی که نمی‌تواند ورزش کنند، می‌توانند تست ورزش استرس را انجام دهند؟

بیمارانی که نمی‌توانند ورزش کنند، می‌توانند تست دوبوتامین استرس و تست آدنوزین استرس را انجام دهند. از دارو‌ها برای بر‌انگیختن همان اثری که ورزش در قلب به وجود میاورد، استفاده می‌شود.

 تست ورزش چقدر طول می‌کشد؟

اگر تست استرس اولیه را انجام بدهید، بخش ورزشی حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. برای آماده شدن برای ورزش، و بازیابی بعد از آن زمان بیشتری نیاز است. اصولاً تست‌های استرسی که شامل پژواک‏نگاری قلب، تصویر‌برداری هسته‌ای یا MRI هستند، طولانی‌تر هستند و ممکن است لازم باشد تا شما ۳ ساعت در آزمایشگاه حضور داشته باشید.

 تست ورزش چند نوع است؟

سه نوع تست استرس اصلی وجود دارد: تست ورزش استرس، تست مغزی استرس، ‌و تست  پژواک‏نگاره قلب.

ممکن است تمامی این تست‌ها در مطب ارائه دهنده خدمات سلامت، درمانگاه سرپایی، یا بیمارستان انجام شود.

چه کسانی باید تست ورزش قلب بدهند؟

اگر علائم بیماری قلبی دارید، ممکن است این تست برای شما مناسب باشد، این علائم عبارت‌اند از:

 • آنژین، که درد یا نا‌راحتی قفسه سینه به دلیل جریان خون ضعیف به قلب است، می‌باشد.
 • آریتمی، که ضربان قلب سریع یا نا‌منظم است.
 • نفس تنگی (دُشدمی)
 • احساس سبکی سر یا سر گیجه

همچنین تست های استرس برای کسانی است که بیماری قلبی دارند و:

 • می خواهند ورزش کردن را شروع کنند.
 • تحت درمان هستند و ارائه دهندگان خدمات سلامت باید تعیین کنند که چقدر خوب پیش می‌رود.
 • به دلیل سابقه شخصی یا خانوادگیِ بیماری قلبی، با خطر بالاتری ازعوارض رو به رو هستند.
 • دیابت یا بیماری‌های زمینه‌ای دیگری دارند که خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
 • نیاز به جراحی غیر‌قلبی دارند و ارائه دهندگان خدمات سلامت باید خطر رخ دادن عوارض را ارزیابی کنند.

 آیا تست استرس قلب بی خطر است؟

در صورت عدم وجود موارد منع استعمال، تست ورزش استرس بی‌خطر است. تعداد بسیار کمی از افراد دچار عوارض می‌شوند. ارائه دهندگان خدمات سلامت حرفه‌ای، اصولاً یک فیزیولوژیست و متخصص قلب، در موارد نادری که در طول تست دچار عارضه می‌شوید، حضور دارند. آن‌ها عملکرد شما، داده‌ها و علائم را در تمام زمان تست ارزیابی می‌کنند، و در صورت نیاز بلافاصله معالجه اضطراری را انجام می‌دهند. شما همچنین می‌توانید هر زمانی که احساس اضطراب یا ناراحتی داشتید، تست استرس را متوقف کنید.

Call Now Buttonتماس با ما