مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر

چشم پزشک در شهر ری ( علائم هشدار برای مراجعه به دکتر چشم)

اگر با چشم یا بینایی خود مشکل دارید، باید به دنبال یک متخصص چشم بگردید تا از چشم‌هایتان مراقبت کنید.

متخصص چشم پزشکی است که بیماری‌های پزشکی و جراحی چشم را ارزیابی و درمان می‌کند. چشم پزشکان در درمان مشکلات چشم، مانند سندرم چشم خشک، بیماری‌های پلک مانند بلفاریت و گل مژه، آب مروارید، بیماری چشم دیابتی، گلوکوم یا دژنراسیون ماکولا تخصص دارند. اما دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است برای درمان به چشم پزشک ارجاع داده شوید.

  نکته اصلی این است که بسیاری از بیماری‌های جدی چشم تا زمانی که خیلی پیشرفت نکنند، خاموش هستند، مانند بیماری چشم دیابتی، گلوکوم یا دژنراسیون ماکولا. معاینات منظم چشم باید بخشی از ارزیابی سلامت فرد باشد. قرمزی چشم، درد، حساسیت به نور و تغییرات بینایی می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری حاد چشمی باشد و نیاز به ارزیابی و معاینه چشم دارد.

مهم است که علائم چشمی خود را به حداقل برسانید یا آن‌ها را از بین ببرید. چشمان ما در برابر بیماری، عفونت و جراحت آسیب پذیر هستند. اگر در مورد چشمان خود سوالی دارید با چشم پزشک خود تماس بگیرید یا به آن‌ها مراجعه کنید و فراموش نکنید که معاینه منظم چشم را انجام دهید. چک‌آپ‌ها اغلب می‌توانند مشکلاتی را شناسایی کنند که متوجه آن‌ها نشده‌اید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی بهترین چشم پزشک در مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر در شهر ری و یا برای رزرو نوبت با شماره تلفن های 02155933484 و 02155933481 تماس حاصل فرمایید.

در چه صورت باید به چشم پزشک مراجعه کرد؟


در چه صورت باید به چشم پزشک مراجعه کرد؟

اگرچه می‌توانید برخی از مشکلات جزئی چشم خود را در خانه مدیریت کنید، اما برخی علائم نیاز به مراجعه به چشم پزشک یا اورژانس دارند. در اینجا نگاهی به برخی مشکلاتی می‌اندازیم که نیازمند مراجعه به چشم پزشک در شهر ری یا ورژانس دارند.

از دست دادن ناگهانی بینایی  

اگر به طور ناگهانی بینایی یک یا هر دو چشم خود را از دست دادید، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارید. این علامت می‌تواند نشان دهنده سکته مغزی یا مشکل پزشکی جدی دیگری باشد. همچنین باید برای سایر مشکلات ناگهانی بینایی، مانند نقاط کور، دوبینی، تاری دید، دیدن پرده روی بخشی از دید خود یا دید تونلی، فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. این تغییرات می‌توانند نشانه‌های جداشدگی شبکیه یا گلوکوم با زاویه بسته باشند که باعث افزایش غیرطبیعی فشار چشم می‌شود. هر دوی این مشکلات شرایط اضطراری هستند که می‌توانند بینایی شما را در معرض خطر قرار دهند.

چشم درد

اگر درد ناگهانی و شدید چشم در یک یا هر دو چشم داشتید، باید فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. این علائم می‌توانند نشانه یک بیماری جدی مانند ساییدگی قرنیه، التهاب داخل چشم، عفونت یا گلوکوم با زاویه بسته باشند.

خارش، سوزش چشم

خارش، سوزش چشم

گاهی اوقات خارش چشم نتیجه حساسیت چشمی است. چشم دارای ماست سل‌هایی است که موادی را به عنوان بخشی از پاسخ آلرژیک آزاد می‌کنند. این اتفاق منجر به خارش و سایر علائم آلرژیک می‌شود. می‌توانید آلرژی خفیف چشم را در خانه با داروهایی مانند آنتی هیستامین‌ها، اشک مصنوعی و کاهش قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها درمان کنید. برای واکنش‌های شدیدتر، چشم پزشک می‌تواند قطره‌های چشمی خاص یا سایر داروها را برای شما تجویز کند. همچنین می‌توانید واکسن‌های آلرژی را در نظر بگیرید. خارش چشم همچنین می‌تواند نشانه ورم ملتحمه عفونی یا چشم صورتی باشد. ممکن است پزشک تشخیص دهد که باید عفونت چشم شما را با قطره‌های چشمی ضد میکروبی درمان کند.

جرقه‌های نورانی یا فلاشینگ

اگر یک جرقه نورانی در یک نقطه یا چندین جرقه در ناحیه وسیع‌تری در میدان دید خود می‌بینید، در اسرع وقت به دنبال درمان باشید. این جرقه‌های نور می‌توانند نشان‌دهنده پارگی یا جدا شدن شبکیه چشم باشد. بنابراین، هر چه سریعتر باید به دنبال کمک پزشکی باشید. اگر سریع اقدام کنید،‌ احتمال اینکه پزشکان بتوانند شبکیه چشم شما را ترمیم کنند بیشتر است. علاوه بر این، میگرن چشمی نیز می‌تواند باعث فلاشینگ چشم شود. پزشک شما می‌تواند برای میگرن شما داروهایی را تجویز کند.

مگس پران یا فلوتر چشم

با بالا رفتن سن، این سایه‌ها یا لکه‌های پَر مانند در میدان دید افراد به طور فزاینده‌ای ظاهر می‌شوند. در واقع، تا یک چهارم افراد در دهه ۶۰ و دو سوم افراد در ۸۰ سالگی به این مشکل مبتلا می‌شوند. این سایه‌ها در واقع مهمی نیستند و خود به خود ناپدید می‌شوند، اما با این حال لازم است که به یک کارشناس بینایی سنجی یا یک متخصص چشم مراجعه کنید تا چشم های شما به دقت ارزیابی شوند. همچنین می‌توانید با حرکت دادن چشم‌ها به بالا و پایین یا چپ و راست آن‌ها را محو کنید. اگر ناگهان سایه‌های شناور جدیدی را مشاهده کردید، فوراً معاینه چشم را انجام دهید تا مطمئن شوید که دچار کشش یا جدا شدن شبکیه نشده‌اید.

حساسیت به نور

اگر متوجه شدید که نور و روشنایی‌های زننده شما را آزار می‌دهند، با چشم پزشک خود صحبت کنید. این علامت می‌تواند نشانه ای از آب مروارید باشد. سایر علائم هشدار دهنده آب مروارید عبارتند از: ابری شدن یا تاری دید، دوبینی در یک چشم، شب کوری و دیدن هاله‌های اطراف نور. حساسیت به نور همچنین می‌تواند نشان دهنده التهاب شدید داخل چشم (یووئیت) یا میگرن چشمی باشد. پزشک شما می‌تواند این مشکلات را درمان کند.

چشمان قرمز/ خون افتاده

قرمزی چشم ممکن است نشانه چیز جدی نباشد. برخی از افراد به طور معمول چشم قرمز دارند. با این حال، قرمزی می‌تواند نشانه‌ای از خشکی یا التهاب باشد که بر قسمت خارجی یا داخلی چشم تأثیر می‌گذارد. یک لکه قرمز روشن ناگهانی می‌تواند نشان دهنده پارگی رگ خونی باشد که به طور معمول نگران کننده نیست، اما با عود آن، نگران کننده می‌شود. اما قرمزی همراه با درد باید توسط چشم پزشک ارزیابی شود. ارزیابی شامل ارزیابی بینایی و معاینه اسلیت لامپ است، اما ممکن است شامل یک معاینه گسترده‌تر نیز باشد.

سردرد/ فشار در چشم

فشار چشم باید برای اطمینان از وجود هیچ شواهدی از گلوکوم ارزیابی شود. اغلب اوقات، سردرد یا فشار چشم نشانه مشکل چشمی نیست، اما می‌تواند یک مشکل عصبی یا مربوط به سینوس باشد. گلوکوم یک بیماری تهدید کننده بینایی است که اغلب با افزایش فشار چشم همراه است، اما معمولاً بی صدا است. تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرده و فرد در خطر نابینایی قرار نگرفته باشد، علائمی از گلوکوم نخواهد داشت.

خشکی چشم

خشکی چشم

خشکی چشم می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و با گذشت زمان بدتر شود. علائم این بیماری گاهی اوقات می‌تواند بر توانایی فرد برای خواندن یا استفاده از رایانه برای دوره‌های زمانی طولانی تأثیر بگذارد. در موارد شدید، خشکی مزمن چشم می‌تواند منجر به زخم قرنیه شود. برای بررسی این موضوع، چشم پزشک چشم‌ها را زیر یک اسلیت لامپ ارزیابی می‌کند. برای بررسی لایه اشکی و بررسی قرنیه، لکه زردی به نام فلورسین به چشم تزریق می‌شود.

خستگی چشم

بسیاری از ما زمان زیادی را به صفحه نمایش تلویزین، گوشی موبایل، یا کامپیوتر خیره می‌شویم که می‌تواند باعث خستگی چشم شود. آلرژی‌های فصلی و حتی آنفولانزا نیز می‌توانند باعث احساس خستگی چشم‌های ما شوند، اما ممکن است نشان‌دهنده مشکل جدی‌تری نیز باشد.

مشکل دید در شب

شب کوری، زمانی که افراد در روشنایی می‌توانند به خوبی ببینند اما در شرایط نور کم با مشکل مواجه می‌شوند، بخشی طبیعی از روند پیری است. با این حال، مشکلات بینایی در شب نیز ممکن است نشان دهنده شروع ابتلا به آب مروارید باشد. آب مروارید فقط با استفاده از جراحی قابل درمان است، اما چشم پزشک شما می‌تواند اقداماتی را برای کاهش سرعت پیشرفت آب مروارید توصیه کند. برای اطلاعات بیشتر و معاینه چشم، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

مشکلات دید نزدیک بین یا دوربین

اگر متوجه شدید که برای خواندن تابلوهای جاده‌ای چشمان خود را جمع می‌کنید یا مجبور هستید کتابتان را از دور بگیرید تا چاپ ریز آن را بخوانید، باید با چشم پزشک خود مراجعه کنید. تغییرات در دید نزدیک یا دور معمولاً نشان‌دهنده تغییر نمره چشم شما هستند. حتی اگر تغییرات جزئی باشند، باز هم باید با چشم پزشک خود ملاقاتی داشته باشید تا از ایجاد فشار غیرضروری به چشم جلوگیری کنید.

هاله

اگر در اطراف نور هاله می‌بینید به خصوص در وسط روز، ممکن است نشان دهنده ابتلا به آستیگماتیسم یا پیرچشمی باشد. علاوه بر این، ممکن است نشان دهنده این باشد که مورد بسیار جدی‌تری در حال وقوع است، بنابراین باید در اسرع وقت با چشم پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

دیابت

دیابت به طرق مختلف بر بدن ما تأثیر می‌گذارد و اگر به درستی مدیریت نشود، می‌تواند به چشم آسیب برساند. وقتی قند زیادی در خون ما وجود داشته باشد، می‌تواند به رگ های خونی ظریف شبکیه آسیب برساند و باعث رتینوپاتی دیابتی شود. همه افراد مبتلا به دیابت (اعم از نوع ۱ و نوع ۲) در معرض افزایش خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند. ممکن است قبل از شروع کاهش بینایی آسیب جدی به چشم شما وارد شود، بنابراین معاینه منظم چشم برای تشخیص زودهنگام بسیار مهم است.

چشم‌هایی که در اثر دیابت آسیب دیده‌اند، نیاز به مراقبت بیشتری دارند. بنابراین چشم پزشک شما احتمالاً توصیه می‌کند حداقل سالی یک بار تحت معاینه چشم قرار بگیرید. اگر بیش از یک سال از آخرین معاینه چشم شما گذشته است، باید در اسرع وقت نوبت بعدی خود را رزرو کنید.

جسم خارجی

اگر چیزی مانند شن، گرد و خاک، مواد شیمیایی یا یک جسم بزرگ وارد چشمان شما شد، باید فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. برای مواد شیمیایی یا تکه‌های کوچک زباله، باید چشمان خود را با آب خنک و شفاف حداقل به مدت پانزده دقیقه بشویید. امیدواریم این کار مواد شیمیایی یا زباله را قبل از اینکه آسیب بیشتری به چشم شما وارد کند، از بین ببرد.

اگر جسمی در چشم شما گیر کرده است، سعی کنید آن را با شستشوی چشمان خود با آب تمیز و خنک بشویید. اگر نمی‌توانید جسم را از این طریق خارج کنید، سعی نکنید آن را با انگشتان خود یا موچین بردارید.

چشمان خود را مالش ندهید. این کار می‌تواند باعث شود هر چیزی که در چشم شما است حرکت کند و باعث آسیب بیشتر شود. اگر چیزی در چشم شما گیر کرده است، با چشم پزشک خود تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات اورژانسی داشته باشید یا به نزدیکترین اورژانس بروید.

چرا به یک معاینه سالانه جامع چشم نیاز دارید؟


یکی از رایج‌ترین تصورات غلط این است که اگر مشکلات بینایی قابل توجهی را تجربه نمی‌کنید، معاینه چشم توسط یک متخصص چشم غیرضروری یا حتی اتلاف وقت و هزینه است. برنامه ریزی برای معاینه چشم مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای بینایی خود انجام دهید. معاینات جامع چشم در واقع فراتر از تعیین نمره چشم شما برای عینک یا لنز است. چشم پزشکان اغلب اولین متخصصین مراقبت‌های بهداشتی هستند که شرایط سیستمیک مانند کلسترول بالا، فشار خون بالا (فشار خون بالا)، دیابت، لوپوس، خطر سکته مغزی و حتی برخی از سرطان‌ها را تشخیص می‌دهند.

در واقع چشم‌ها تنها عضوی هستند که از بیرون بدن قابل مشاهده هستند. یک معاینه جامع چشم شامل تعدادی آزمایش و روش برای بررسی و ارزیابی سلامت چشم و کیفیت بینایی شماست. این آزمایش‌ها از آزمایش‌های ساده (مانند خواندن نمودار چشمی) تا آزمایش‌های پیچیده (مانند استفاده از یک لنز پرقدرت) برای بررسی سلامت بافت‌های داخل چشم شما متغیر است.

در طول یک معاینه جامع چشم، چشم پزشک نمره چشم شما را برای عینک یا لنزهای تماسی تعیین می‌کند، چشمان شما را از نظر بیماری‌های شایع چشمی بررسی می‌کند، نحوه عملکرد چشم‌های شما را بررسی می‌کند، و چشم‌های شما را به عنوان شاخصی از سلامت کلی بدن شما ارزیابی می‌کند. به یاد داشته باشید که فقط چشم پزشک می‌تواند برای شما عینک و دارو تجویز کند.

کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی قرنیه


درمانگاه خیریه حضرت ولی عصر(عج) شهرری با بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه تشخیص و درمان بیماریهای چشمی، مشغول فعالیت می باشد و بیماران محترم با توجه به شرایط و نوع مشکلات چشمی، به چشم پزشک یا فوق تخصص مربوطه ارجاع داده خواهند شد.

خدماتی که درمانگاه در این بخش ارائه می دهد:

مراجعه کنندگان محترم بعد از ورود به درمانگاه و ارائه اطلاعات شخصی و تشکیل پرونده اولیه به بخش اپتومتری هدایت می شوند. در این بخش همکار اپتومتر بعد از اخذ شرح حال از علت مراجعه بیمار با وسایل مربوط، به معاینه و تعیین دید پرداخته و فرم های اولیه معاینه را تکمیل می نماید.
در این مرکز با به کارگیری دستگاه اتوكراتوفراكتومتر و تجربه و ورزیدگی کارشناسان بینایی سنجی، جهت بیماران عینک مناسب تجویز می گردد. همچنین این بخش امکان تجویز انواع لنزهای تماسی نرم و سخت را زیر نظر چشم پزشکان محترم دارا می باشد.

 • پیوند قرنیه
 • برداشتن عینک بوسیله لیزر و جراحی
 • عمل جراحی آب مروارید (فیکو)
 • معاینه اولیه انواع بیماری های چشمی و تعین نمره عینک

تجهیزات بخش:

 • آفتالموسکوپ ایندایرکت
 • اتوکراتوفراکتومتر
 • اسلیت لمپ
 • چارت
 • لنزومتر
 • اتوسکوپHINE آلمان
 • لنز20درجه و 90درجه
Call Now Buttonتماس با ما