مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر

متخصص قلب و عروق در شهر ری برای تشخیص بیماریهای قلبی

کاردیولوژیست پزشکی است که در زمینه بیماری‌های قلب و عروق دارای تخصص می‌باشد. متخصص قلب و عروق عارضه‌های قلبی، درد قفسه سینه، فشار بالای خون و نارسایی قلبی و همچنین مشکلات مرتبط با دریچه‌های قلب، رگ‌های خونی و دیگر عارضه‌های قلبی و عروقی را درمان می‌‌کند. متخصص قلب و عروق از تست‌هایی مانند نوار قلبی، اکوکاردیوگرام (تست اکوی قلبی) و سی تی اسکن جهت تشخیص عارضه مورد نظر استفاده می‌کند. پزشک پس از تشخیص داروی مورد نظر را تجویز می‌کند و در زمینه انجام ورزش‌های سالم و رژیم غذایی به بیمار کمک کرده و یا از روش کاتتریزاسیون قلبی استفاده می‌کند.

متخصص قلب و عروق پس از معاینه بدنی و بررسی علائم، سابقه پزشکی و خانوادگی بیمار را ارزیابی می‌کند. در صورت وجود مشکلات قلبی در دیگر افراد خانواده بایستی به متخصص اطلاع داده شود چرا که وجود سابقه خانوادگی بیماری می‌تواند احتمال وجود مشکلات قلبی در شخص بیمار را افزایش دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی بیماری‌های قلب و عروق و یا برای رزرو نوبت در مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر با شماره تلفنهای 02155933481 و  02155933484 تماس حاصل فرمایید.

متخصص قلب و عروق چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟


متخصص قلب و عروق در شهر ری قادر است که بیماری‌های قلبی و عروقی مختلفی را درمان کند. این بیماری‌ها شامل:

 • آترواسکلروزیس (تصلب شرائین)
 • فشار بالای خون
 • کلسترول بالا
 • درد قفسه سینه
 • ایست ناگهانی قلب
 • نارسایی قلبی
 • حمله قلبی
 • فیبریلاسیون دهلیزی و دیگر اختلالات مربوط به ضربان قلب
 • اندوکاردیت
 • شوک کاردیوژنیک
 • مشکلات دریچه قلب
 • ناهنجاری‌های قلبی
 • کاردیومیوپاتی (بیماری ماهیچه قلبی)
 • میوکاردیت (التهاب عضله قلب)
 • عارضه‌های مادرزادی
 • مشکلات مرتبط با آئورت (آنوریسم آئورت، تنگی دریچه آئورت)
 • مشکلات مرتبط با سرخرگ‌ها (بیماری سرخرگ محیطی، بیماری سرخرگ زیر ترقوه‌ای، بیماری سرخرگ کلیوی، بیماری سرخرگ کرونری)
 • سکته مغزی

10 نشانه که با مشاهده آن بایستی به متخصص قلب و عروق مراجعه شود


قلب یکی از اعضای داخلی بدن است که دارای فعالیت زیادی می‌باشد. بر طبق آمار، قلب هر روز بایستی بیش از 100000 بار ضربان داشته باشد تا گلبول‌های قرمر خون به تمامی بخش‌های بدن ارسال شوند. بنابراین، جهت حفظ سلامتی قلب بایستی از بروز مشکلات قلبی جلوگیری شود.

 

دلایل مراجعه به متخصص قلب و عروق

 

بسیاری از افراد به بیماری‌های قلبی عروقی مبتلا هستند. مطالعات نشان می‌دهند که بیماری‌های قلبی عامل اصلی مرگ و میر در جهان محسوب می‌شوند. البته همه افراد بلافاصله متوجه علائم غیر طبیعی نمی‌شوند و در نتیجه به موقع به پزشک مراجعه نمی‌کنند. با مشاهده علائم زیر بایستی به متخصص قلب و عروق مراجعه شود.

گرفتگی یا درد قفسه سینه

گرفتگی یا درد قفسه سینه یکی از علائم وجود عارضه‌های قلبی می‌باشد. اگرچه امکان دارد در برخی از مواقع درد قفسه سینه در اثر دلایل دیگر بروز کند، فشار بر روی قفسه سینه می‌تواند بر پمپاژ قلب تاثیر بگذارد.

 

گرفتگی یا درد قفسه سینه

 

بنابراین بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود. متخصص قلب و عروق در شهر ری می‌تواند علت بروز عارضه را مشخص کرده و از روش درمانی مناسب استفاده کند.

امکان دارد گرفتگی و درد در قفسه سینه با مشکلات قلبی مرتبط باشد و یا نشان‌دهنده حمله قلبی باشد.

فشار خون بالا

فشاری که توسط قلب برای به جریان انداختن خون در مویرگها وارد می‌شود، سبب بروز فشار خون بالا می‌گردد. این افزایش فشار به معنای افزایش فعالیت قلب و همچنین افزایش احتمال حمله قلبی و سکته مغزی می‌باشد.

تنگی نفس، تپش قلب یا سرگیجه

این علائم می‌توانند به یک یا چند عارضه قلبی اشاره داشته باشند. البته امکان دارد این نشانه‌ها در نتیجه ضربان غیر طبیعی قلب یا بیماری سرخرگ کرونری ایجاد شده باشند. بنابراین اگر علائمی مانند تپش قلب، تنگی نفس یا سرگیجه به طور مکرر ایجاد شوند، بایستی جهت ارزیابی عارضه به متخصص قلب و عروق مراجعه شود.

دیابت

بر طبق تحقیقات، بیماری‌های قلبی با دیابت مرتبط می‌باشند. کنترل نکردن قند خون نه تنها بر عملکرد رگ‌های خونی اثر می‌گذارد، بلکه خطر ابتلا به بیماری سرخرگ کرونری را به شدت افزایش می‌دهد.

در صورت ابتلا به دیابت، متخصص قلب و عروق در شهر ری در تعیین روش درمانی مناسب یا کاهش خطر بیماری‌های قلبی به بیمار کمک می‌کند.

مصرف سیگار

مصرف سیگار یکی از دلایل اصلی بروز بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود. سیگار کشیدن نه تنها سبب افزایش فشار خون می‌شود بلکه احتمال بروز سرطان را نیز افزایش می‌دهد.

 

سیگار یکی از دلایل اصلی بروز بیماری‌های قلبی

 

بیمار می‌تواند جهت قطع مصرف سیگار از کمک پزشک استفاده کند.

کلسترول بالای خون

کلسترول در واقع چربی است که در منابع غذایی وجود دارد. کلسترول توسط کبد ساخته می‌شود. میران بالای کلسترول می‌تواند منجر به تشکیل پلاک بر روی دیواره‌های سرخرگ‌ها شده و در جریان خون اختلال ایجاد کند.

ساده‌ترین روش جهت کاهش میزان کلسترول استفاده از رژیم غذایی سالم می‌باشد. همچنین امکان دارد جهت کاهش خطر بروز حمله قلبی، متخصص قلب و عروق در شهر ری داروهای مخصوص کاهش کلسترول برای بیمار تجویز کند. در طی روند درمان، بیمار بایستی در ارتباط با مصرف غذاهای سالم از راهنمایی متخصص استفاده کند. همچنین بیمار باید سطح کلسترول خون را هر روز ارزیابی کند.

بیماری مزمن کلیه

نارسایی کلیه سبب افزایش خطر بروز بیماری قلبی می‌شود چرا که بین بیماری کلیه و دیگر عارضه‌ها مانند فشار بالای خون و بیماری‌های مرتبط با مویرگ‌ها، ارتباط وجود دارد.

توصیه می‌شود که افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند. متخصص قلب و عروق در شهر ری در تشخیص عارضه مربوطه و انتخاب روش درمانی مناسب جهت کاهش خطر بیماری قلبی به بیمار کمک می‌کند.

وجود سابقه خانوادگی بیماری‌های قلبی عروقی

برخی از انواع بیماری‌های قلبی عروقی در اثر عوامل ژنتیکی ایجاد می‌شوند. در صورتی که یکی از بستگان نزدیک شخص مورد نظر (زیر 55 سال در مردان و زیر 65 سال در زنان) به بیماری قلبی مبتلا باشد امکان دارد پزشک توصیه کند که بیمار جهت پیشگیری و درمان به موقع، به متخصص قلب و عروق مراجعه کند.

آترواسکلروزیس

سرخرگ‌ها خون حاوی اکسیژن را به تمامی اندام‌های بدن انتقال می‌دهند. زمانی که پلاک‌های تشکیل شده از کلسترول یا کلسیم سبب انسداد سرخرگ‌ها می‌شوند، عارضه آترواسکلروزیس بروز می‌کند.

 

سابقه خانوادگی بیماری‌های قلبی عروقی

 

فیبروز با شدت متوسط نیز می‌تواند منجر به بروز بیماری قلبی شود. در اثر این عارضه امکان دارد قلب به اندازه کافی گلبول قرمز خون یا اکسیژن دریافت نکرده و منجر به بروز علائم درد قفسه سینه، تنگی نفس، تپش سریع‌تر از حد طبیعی قلب و عارضه‌های دیگر شود.

بنابراین در صورت تشخیص آترواسکلروزیس، ارزیابی سیستم قلبی عروقی الزامی می‌باشد. امکان دارد پزشک از تست‌های جامع و دقیقی جهت تعیین بهترین گزینه درمانی استفاده کند.

عدم تحرک جسمانی

ورزش مزایای بسیاری برای سلامتی دارد و دارای نقش مهمی در جلوگیری و درمان بیماری‌های قلبی است.

در صورتی که بیمار تحرک جسمانی زیادی نداشته باشد و تصمیم به ورزش کردن بگیرد، بایستی ابتدا با پزشک در این ارتباط مشورت کند. در صورت وجود هر یک از عوامل موثر در بروز بیماری‌های قلبی، امکان دارد پزشک برنامه ورزشی ویژه‌ای را برای بیمار طرح‌ریزی کند.

انواع متخصص قلب و عروق


حداقل 12 نوع مختلف متخصص قلب و عروق در شهر ری وجود دارند. این متخصصین از روش‌هایی مانند تصویربرداری و توان‌بخشی قلبی در تشخیص و درمان انواع مشکلات قلبی و عروقی استفاده می‌کنند.

 

متخصص قلب و عروق

 

متخصصین قلب و عروق دارای دانش وسیعی در ارتباط با قلب و رگ‌های خونی هستند. انواع متخصص قلب و عروق در شهر ری شامل:

 متخصص قلب و عروق در رابطه با نارسایی قلبی و پیوند قلب

این متخصصین در ارتباط با درمان نارسایی پیشرفته قلبی و پیوند قلب در بیماران دارای تجربه و تخصص هستند و از ابزار پشتیبانی الکتروفیزیولوژیک و همودینامیک استفاده کرده و عمل جراحی بر روی بیماران انجام می‌دهند. این متخصصین در برخی از مواقع به عنوان مشاور به سایر پزشکانی که بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را درمان می‌کنند، کمک می‌کنند. کسب مدرک در این زمینه به یک سال آموزش اضافی و فلوشیپ بیماری‌های قلبی عروقی نیاز دارد.

بیماری قلبی مادرزادی در بزرگسالان

پزشکان متخصص در زمینه بیماری قلبی مادرزادی در بزرگسالان، در درمان بیماران دارای نقص در ساختار قلب یا رگ‌های خونی دارای مهارت و تجربه هستند. این متخصصین معمولا جهت درمان و مراقبت طولانی‌مدت از بیماران به هماهنگی با پزشکان دیگر نیاز دارند. اخذ تخصص در این زمینه مستلزم گذراندن دو سال دوره اضافی آموزشی پس از تکمیل فلوشیپ بیماری‌های قلبی عروقی است.

الکتروفیزیولوژی بالینی قلب

متخصصین الکتروفیزیولوژی بالینی قلب در زمینه درمان اختلالات ضربان قلب دارای تخصص هستند. این متخصصین از روش‌های تشخیصی غیر تهاجمی و تهاجمی استفاده کرده و با تجویز دارو، استفاده از ابزار الکتریکی و سایر تکنیک‌های درمانی دیگر، مشکلات مربوط به ضربان قلب را درمان می‌کنند. جهت کسب تخصص در این زمینه، پزشکان بایستی پس از پایان دوره فلوشیپ بیماری‌های قلبی عروقی، دوره اضافی یک ساله فلوشیپ را بگذرانند.

اقدامات مداخله‌ای قلب و عروق

متخصصین اقدامات مداخله‌ای قلب و عروق از تکنیک‌های تصویربرداری و تشخیصی جهت ارزیابی بخش‌های مختلف دستگاه قلبی و عروقی استفاده می‌کنند. بسیاری از این روش‌ها با استفاده از کاتتر انجام می‌شوند. متخصصین در زمینه اقدامات مداخله‌ای قلب و عروق، یک دوره اضافی فلوشیپ را پس از دوره آموزشی درمان بیماری‌های قلبی عروقی می‌گذرانند.

تصویربرداری پیشرفته قلبی عروقی

متخصصین تصویربرداری پیشرفته قلبی عروقی در زمینه ام آر آی و سی تی اسکن قلبی عروقی دارای تخصص هستند.

متخصصین قلب و عروق از چه آزمایش‌های تشخیصی استفاده می‌کنند؟


متخصص قلب و عروق در شهر ری از تست‌های زیر جهت تشخیص عارضه استفاده می‌کند:

 

متخصصین قلب و عروق از چه آزمایش‌های تشخیصی استفاده می‌کنند؟

 

 • کاتتریزاسیون قلبی
 • تصویربرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه
 • ام آر آی قلبی عروقی
 • سی تی اسکن قلبی عروقی
 • آنژیوگرفی عروق کرونر
 • تست استرس قلب
 • الکتروکاردیوگرافی (نوار قلب)
 • اکوکاردیوگرافی (اکوی قلب)
 • اکوی قلب از راه مری (TEE)
 • هولتر مانیتور قلب (دستگاه برای ثبت پیوسته ضربان قلب)
 • ایونت مانیتور قلب (Event monitor)
 • ثبت‌کننده‌های فعالیت‌های قلبی قابل کاشت در داخل بدن

پس از تشخیص عارضه قلبی، تیم درمانی از تکنیک‌های کم‌تهاجمی برای بهبود عملکرد قلب استفاده کرده و برنامه درمانی مناسب را تدوین می‌کنند.

برای درمان مشکلات قلبی از چه روش‌های درمانی استفاده می‌شود؟


جهت درمان بیماری‌های قلبی از روش‌های درمانی مختلفی استفاده می‌شود. در ابتدا امکان دارد از داروهایی مانند آسپیرین جهت کاهش احتمال ایجاد لخته خونی یا داروی نیتروگلیسرین برای تسکین درد قفسه سینه استفاده شود. دیگر داروها یا مکمل‌ها شامل داروهای بتا-بلاکر، داروهای مسدودکننده کانال کلسیم، داروهای کاهش کلسترول، چربی‌های امگا-3 و ویتامین‌ها می‌باشند.

متخصصین قلب همچنین در جهت ایجاد تغییرات ضروری در نحوه زندگی برای بهبود عملکرد قلب و جلوگیری از بروز بیماری‌های مرتبط با قلب به بیمار کمک می‌کنند. متخصصین در این ارتباط از روش‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • مشاوره در مورد رژیم غذایی و ورزش
 • کمک و مشاوره در ارتباط با قطع مصرف سیگار
 • استفاده از تکنیک‌های کاهش استرس

آیا برای درمان عارضه‌های قلبی به جراحی نیاز است؟


در برخی از موارد، متخصصین قلب و عروق در شهر ری از روش‌هایی مانند درمان توسط کاتتر و جراحی استفاده می‌کنند. روش‌های درمانی زیر توسط این متخصصین به کار برده می‌شوند:

آنژیوپلاستی عروق کرونر و استفاده از استنت 

از آنژیوپلاستی جهت گشاد کردن عروق تنگ شده در قلب برای بهبود جریان خون استفاده می‌شود. امکان دارد جهت باز نگه داشتن عروق و جلوگیری از انسداد عروق و بروز عوارض، استفاده از استنت ضروری باشد.

درمان با استفاده از آهن‌ربا

این روش یک فن‌آوری پیشرفته جهت درمان انسداد در عروق قلب محسوب می‌شود. در این تکنیک از آهن‌ربا به منظور باز کردن عروق مسدود شده بدون نیاز به جراحی باز قلب استفاده می‌شود. آهن‌رباها توسط رایانه کنترل می‌شوند.

جراحی بای‌پس سرخرگ کرونری

در این روش از گرافت برای حفظ جریان خون در زمانی که انسداد مزمن در سرخرگ کرونری وجود داشته باشد استفاده می‌شود.

جراحی کم‌تهاجمی قلب

در روش جراحی کم‌تهاجمی قلب، برش‌های کوچکی جهت دسترسی به ساختارهای قلب ایجاد می‌شوند. پزشک از فن‌آوری به کمک ربات برای انجام جراحی قلب با بالاترین میزان دقت استفاده می‌کند.

کلینیک تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق

بیماری های قلبی عروقی در حال حاضر جزو سه علت اول مرگ و میر و ناتوانی انسان در سراسر دنیا بوده و در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ و میر یا ناتوانی در اغلب کشورها می باشد.

اگرچه خطرات ناشی از بیماریهای عفونی و مسری بدلیل ماهیت واگیری آنها سریع و قابل مشاهده فوری است امّا عوارض ناشی از بیماری های مزمن مثل بیماریهای قلبی عروقی برای بیمار و جامعه، ماندگارتر، ناتوان کننده تر و پرهزینه تر بوده، در همان حال قابل پیشگیری می باشند.

در همین راستا و به دلیل اهمیت ویژه بیماری های قلبی و عروقی، از جمله بخش های تخصصی حاضر در درمانگاه خیریه حضرت ولی عصر(عج)شهرری، بخش تخصصی قلب و عروق می باشد که در طبقه اول درمانگاه واقع گردیده است.

در این بخش خدمات تخصصی زیر ارائه می گردد:

 • ویزیت و مشاوره بیماران
 • نوارقلب، اکو داپلر رنگی
 • اکو اطفال، تست ورزش
 • تشخیص و بررسی ناهنجاری های مادرزادی قلب و عروق در اطفال

برنامه حضور پزشکان متخصص در این بخش بدین شرح می باشد:

ردیف نام و نام خانوادگی سمت روزهای حضور ساعات حضور
1 آقاي دكتر صالحی تخصص قلب یکشنبه 10 الی 13
2 آقای دکتردولت ابادی پزشک بخش چهارشنبه 14 الی 16
Call Now Buttonتماس با ما