مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر

متخصص گوارش در شهر ری برای درمان بیماریهای گوارش، کبد و …

متخصص گوارش که به عنوان پزشک روده و معده نیز شناخته می‌شود کسی است که در تشخیص درمان و پیشگیری از بیماری ها و اختلالاتی که بر روی سیستم گوارشی تاثیر میگذارند مثل دهان، غدد بزاقی، مری معده، روده کوچک و بزرگ، کبد، لوزالمعده، کیسه صفرا و راست روده تخصص دارد.

اگر شما درد یا گرفتگی مداوم در قسمت شکم یا حالت تهوع، استفراغ، مدفوع خونی یا اسهال مکرر دارید باید به متخصص گوارش مراجعه کنید. چون احتمالاً اینها علائم یک بیماری گوارشی هستند.

در قسمت زیر نگاه مختصری به کارهایی که یک متخصص گوارش انجام میدهد، زمانی که شما نیاز دارید که به پزشک مراجعه کنید و اینکه چگونه برای اولین ملاقات آماده شوید، پرداخته‌ایم.

آموزش و دانش یک متخصص گوارش کمک می کند که در تشخیص و درمان وسیعی از اختلالات گوارشی مهارت بالا داشته باشد. به عنوان یک پزشک و متخصص آنها می‌توانند تشخیص را به خوبی انجام دهند و در بسیاری از موارد برنامه درمانی موفقی را آغاز کنند؛ بنابراین یک متخصص گوارش درصورتی مورد اعتماد است که بتواند درمان دقیق و کاملی برای بیماری های گوارشی ارائه کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی بهترین متخصص گوارش در شهر ری و یا برای رزرو نوبت در مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر با شماره تلفنهای 02155933481 و  02155933484 تماس حاصل فرمایید.

یک متخصص گوارش چه کاری انجام میدهد؟


متخصص گوارش پزشکی است که در درمان بیماریهای گوارشی تخصص دارد در این زمینه متخصصانی را پیدا می کنید که تقریباً در مورد تمام بیماری های گوارشی مطالعه کرده‌اند و می‌توانند شرایط شما را تشخیص و درمان کنند و یا در صورت نیاز شما را به یک متخصص ارجاع دهند. شما متخصصینی را پیدا خواهید کرد که زیر شاخه فرعی خاصی را به طور کامل مطالعه کرده باشند این تخصص ها عبارتند از:

یک متخصص گوارش چه کاری انجام میدهد؟

 • یماری پانکراس
 • سرطان دستگاه گوارش
 • نظارت آندوسکوپی
 • ریفلاکس ازوفاژیت
 • بیماری التهابی روده
 • IBD
 • پیوند
 • کبد شناسی (مطالعه کبد درخت صفراوی کیسه صفرا و پانکراس)

آیا من نیاز دارم که به یک متخصص گوارش مراجعه کنم؟


اگر شما از ناراحتی های گوارشی معده و روده مثل اسهال یبوست نفخی که از بین نمی رود یا به طور کلی روده رنج می برید بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. نکته مهم این است که به خاطر داشته باشید سیستم گوارش شما از دهان آغاز شده و به مقعد ختم می شود؛ بنابراین حتی اگر علائم شما در روده نباشد باز به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید. در این جا برخی علائمی آورده شده است که با مشاهده آن ها باید یک قرار ملاقات با پزشک خود ترتیب دهید.

 

دلایل مراجعه به متخصص گوارش

 

کاهش بی دلیل وزن 

ممکن است مدت زمانی است که شما بدون اینکه تلاشی انجام بدهید وزن کم کنید. متاسفانه کاهش وزن بدون اراده در واقعیت اصلاً نشانه خوبی نیست. ممکن است شما شغل فعال تری انتخاب کرده باشید و آنقدر مشغول باشید که نتوانید غذا بخورید. چیزی که اغلب اوقات میبینیم این است که افراد بدون اینکه رژیم غذایی و یا ورزش روزانه خود را تغییر دهند وزنشان کاهش پیدا می‌کند و نمیتوانند آنرا متوقف کنند.

اگر مورد دوم گویای حال شماست شما احتمالاً از یک اختلال گوارشی تشخیص داده نشده رنج میبرید. بیماریهای کرون و سیلیاک تشخیص داده نشده غالباً منجر به کاهش وزن می شود که با وجود تلاشی که شما برای مصرف کالری بیشتر می کنید اما نمی توانید کاهش وزن را متوقف کنید اما علت کاهش وزن بی دلیل شما ممکن است موارد جدی دیگری مثل سرطان پانکراس، معده یا روده بزرگ باشد. اگر شما برای چندین هفته بدون تغییر در روتین خودتان کاهش وزن را تجربه کردید باید فوراً یک قرار ملاقات با پزشک خودتان تنظیم کنید.

نفخ 

وقتی که زنان تجربه نفخ دارند این وضعیت معمولاً نشانه‌ی سندروم پیش از قاعدگی است اما هنگامی که زنان در سن یائسگی یا مردان دچار نفخ میشوند ممکن است علائم بیماریهای جدی‌تری باشد. مخصوصاً زمانی که با علائم دیگر همراه باشد. مثلاً اگر شما نفخ دارید و همراه با آن شکم درد، مدفوع همراه با خون دارید ممکن است شما آلرژی به یک ماده غذایی (که از آن بی خبر هستید) رفلاکس یا سنگ کیسه صفرا داشته باشید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا باید در مورد نفخ نگران باشید یا نه میزان مصرف سدیم خودتان را کاهش دهید و برای یک یا دو روز مقدار زیادی آب بنوشید. شما باید بتوانید مقدار زیادی از آبی که در بدن خود نگه می دارید را دفع کنید از اینجا یک دفترچه بردارید و برای چند هفته هر چیزی که می خورید یا مینوشید را بنویسید ممکن است متوجه شوید که شما وقتی که الکل مصرف می کنید و دو تا چیز برگر میخورید نفخ می کنید. اگر هیچ نوع عامل محرک مشخصی نبود یک قرار ملاقات با پزشک خودتان داشته باشید.

سوزش سر دل 

یکی از نشانه‌های دیگری که نیاز است به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید سوزش سر دل است. ممکن است شما به علت غذای جدیدی که امتحان کرده اید و برای دستگاه گوارش شما بسیار تند و اسیدی بوده دچار سوزش سر دل شوید؛ اما ممکن است نشانه ای از بیماری رفلاکس (وارد شدن غذا از معده به مری) دستگاه گوارش باشد. اگر شما پس از خوردن یک غذای جدید دچار سوزش سر دل شدید نباید دچار وحشت شوید.

اما اگر این سوزش سر دل بیشتر از سه هفته طول کشید حتی اگر رژیم غذایی شما به حالت نرمال برگشت بود شما باید یک قرار ملاقات با پزشک متخصص گوارش داشته باشید هرچند بیماری های گوارشی زندگی افراد را با خطر مرگ مواجه نمی کند اما ممکن است به شرایط پزشکی جدی‌تری منجر شوند که قابل درمان نیست مثلاً التهاب طولانی مدت می تواند منجر به آسیب دائمی مری شود که باعث گلودرد مزمن می شود. همچنین می‌تواند منجر به آدنوکارسینوم یا سرطان سلول سنگفرشی مری شود.

گاز معده بیش از حد 

همه ما ممکن است گاهی اوقات گاز معده داشته باشیم که اغلب اوقات بعد از خوردن فیبر بیشتر از آنچه به آن عادت داشتیم دچار این عارضه می شویم؛ اما این مورد می تواند بدون هیچ دلیل مشخصی رخ دهد نفخ شکم به خودی خود ایرادی ندارد اما اگر غیر طبیعی باشد نشانه یک شرایط پزشکی تشخیص داده نشده است. شایع ترین علائم غیر عادی بودن آن بوی تند غیر طبیعی آن است که همراه با گاز معده استشمام می شود. علائم دیگر که نشان می دهد این گاز معده غیر طبیعی است شامل کاهش وزن بدون دلیل اسهال یبوست ناراحتی های شکم که همزمان با گاز معده غیرعادی پیش می‌آیند. ممکن است سندروم روده تحریک پذیر (بیماری التهابی روده) بیماری گوارشی یا عدم تحمل ماده غذایی باشد که از قبل تشخیص داده نشده است.

هموروئید 

اگر به داشتن هموروئید (زخم یا شکاف مقعد) مشکوک هستید یا به آن مبتلا هستنید. زمان آن رسیده که به متخصص گوارش مراجعه کنید اکثر هموروئید ها خارجی هستند و در بیرون از مقعد مشاهده می‌شوند و می توانند به راحتی درمان شوند. هموروئید داخلی اغلب اوقات در طول کلونوسکوپی درمان میشود علائمی که نشان می دهد ممکن است بواسیر داشته باشید عبارتند از درد مقعد هنگام نشستن یا دفع مدفوع، یبوست، مدفوع پر خون، ناراحتی مقعد، خارش مقعد و ورم.

مدفوع خونی 

مدفوع خونی یا خون تازه در توالت بعد از اینکه حرکات روده تمام شد ممکن است نشانه یک هموروئید داخلی باشد اما می تواند نشانه یک بیماری جدی تری نیز باشد اگر شما در کاسه توالت یا بعد از اینکه خودتان را با دستمال پاک کردید روی دستمال خون مشاهده کردید بهتر است که با پزشک متخصص گوارش قرار ملاقات بگذارید.

با این حال اگر شما مدفوع ‌سیاه داشتید نشان دهنده این است که خون تازه نیست و شما باید یک قرار ملاقات فوری با پزشک متخصص گوارش بگذارید. در زنان یائسه معمولاً مدفوع سیاه نشانه نازک شدن بافت‌های دستگاه گوارش است اما خطر عدم تشخیص سرطان دستگاه گوارش ارزش این را ندارد که آن را نادیده بگیرید. صرف نظر از سن یا جنسیت خود باید در صورت مشاهدی مدفوع سیاه پیگیری لازم را انجام دهید.

توده سیاه در گلو 

در طول فصل سرما خوردگی و آنفولانزا مشکل هنگام غذا خوردن به علت گلو درد یا احساس توده ای در گلو غیرعادی نیست غدد لنفاوی متورم یا داشتن مخاط از عقب بینی معمولاً هنگام غذا خوردن مشکل ایجاد میکند؛ اما اگر شما علائم آلرژی شدید یا عفونت سینوس، سرماخوردگی و آنفولانزا ندارید شما احتمالاً مشکل دستگاه گوارش مثل سرطان مری دارید.

برای آمادگی برای جلسه ملاقات بنویسید چه موقع شما اولین علائم را مشاهده کردید چقدر آنها طول کشیدند و اگر به صورت دوره ای بودند هر دوره چه مدت طول کشید و هر نوع علائم دیگری مثل کاهش وزن بی دلیل را تجربه کردید را به پزشک خود بگویید این اطلاعات به پزشک کمک می کند که علت همه علائم رو تشخیص دهد ممکن است رفلاکس دستگاه گوارش، رفلاکس گاستروازوفاژیال یا سرطان مری یا هر چیز دیگری باشد.

چه شرایطی توسط پزشک متخصص دستگاه گوارش درمان میشود؟


پانکراس 

به خاطر داشته باشید که دستگاه گوارش شما از دهان تا مقعد ادامه دارد بنابراین هر مشکلی که شما در گلو، روده، کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده، رکتوم، مقعد و سایر قسمت‌ها دارید توسط پزشک متخصص دستگاه گوارش قابل درمان است. یکی از بیماری هایی که تشخیص داده می‌شود و درمان می‌شود پانکراس است بیماری که موجب ورم شدید پانکراس میشود.

روش های درمانی متعددی هستند که با توجه به میزان پیشرفت بیماری استفاده می شوند. اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود با تغییراتی در رژیم غذایی درمان می شود. رژیم متداولی که می تواند پانکراس را درمان کند شامل دوره های منظم روزه گرفتن، رژیم غذایی مایعات شفاف به صورت موقت یا رژیم غذایی کم چرب است اگر بیماری خیلی زیاد پیشرفت کرده باشد کل سیستکتومی برای بیمار انجام می شود.

زردی 

زردی یا یرقان وضعیتی است که رنگ پوست و چشم ها در اثر بیلیروبین بیش از حد در جریان خون زرد میشود؛ اما اگر شما علائمی مثل زردی پوست، چشم، ادرار تیره، حالت تهوع، ورم یا درد شکم مدفوع خاکستری یا زرد روشن دارید نیازی نیست که به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

دلایل احتمالی متعددی از داشتن بیلیروبین بیش از حد در جریان خون وجود دارد از جمله شایع ترین آنها انسداد مجاری صفراوی، ورم شدید کبد، هپاتیت و سرطان پانکراس است. سایر علل احتمالی و جدی شامل اختلالات مادرزادی سیروز، اسکار، کبد، مالاریا است. اگر برخی از این شرایط درمان نشوند ممکن است فرد در معرض خطر مرگ قرار گیرد.

سندروم روده تحریک پذیر 

سندروم روده تحریک پذیر یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه گوارش است که توسط متخصص دستگاه گوارش درمان میشود انواع متعددی از این سندروم وجود دارد که شامل سندروم روده تحریک پذیر- یبوست، سندروم روده تحریک پذیر-اسهال، سندروم روده تحریک پذیر-مخلوط میشود. مخلوط یعنی ممکن است شما هم یبوست و هم اسهال را با هم تجربه کنید.

هرچند این شرایط زندگی افراد را به خطر نمی اندازد اما مطمئناً کیفیت زندگی آنها را دچار مشکل می کند یبوست ممکن است شدید باشد و ناراحتی مزمن نفخ و درد برای فرد به وجود بیاورد. اسهال ممکن است هر موقع پیش بیاید ممکن است شما در میان مهم ترین مصاحبه زندگی خودتان باشید یا سعی کنید در طی فیلم با همسر خودتان بنشینید. یک پزشک متخصص دستگاه گوارش می تواند به شما کمک کند

درمان های ارائه شده توسط متخصص گوارش 


درمان هایی که توسط متخصص گوارش در شهرری ارائه می شود ممکن است طیف وسیعی از داروها، تغییرات در سبک زندگی یا جراحی و پیوند ارگان ها را در برداشته باشد برخی از این درمان ها توسط پزشک متخصص گوارش و بقیه آنها توسط تیم متخصصین که شامل جراحان، متخصصان تغذیه و انکولوژیستها هستند، انجام می شود.

 

درمان بیماری های گوارشی

 

لیست داروهای مورد استفاده برای درمان اختلالات گوارشی بسیار گسترده است و شامل آنتی بیوتیک ها، آنتی اسیدها، داروهای ضد اسهال، پمپ پروتون، مسدود کننده ها، بلاکرها، عوامل تحریک کننده مانند رگلان، متوکلوپرامید میشوند. داروهای بدون نسخه پزشک مانند روان کننده‌های مدفوع، ملین ها مکملهای فیبردار، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، کرمهای شقاق مقعد تجویز میشوند. یکی از اقدامات مهمی که توسط پزشک متخصص گوارش انجام می شود، آندوسکوپی است در این روش از یک لوله انعطاف پذیر نازک با یک دوربین فیلمبرداری داخلی در دستگاه روده قرار میگیرد. این به پزشک کمک میکند داخل مجرا را مشاهده کند و به طور موثر اختلالات داخلی روده را تشخیص دهد.

در قسمت زیر روش‌های غیر جراحی که می‌توان برای تشخیص بیماری دستگاه گوارش انجام داد آورده شده است:

 • کولونوسکوپی برای تشخیص سرطان کلن پلیپ کولون
 • گاستروسکوپی برای تشخیص بیماری های مری معده و روده کوچک
 • بیوپسی کبد برای ارزیابی ورم کبد و فیبروز کبد
 • سونوگرافی آندوسکوپیک برای بررسی دستگاه گوارش
 • سیگمودسکوپی برای ارزیابی از دست دادن خون، درد روده
 • آندوسکوپی کپسولی برای بررسی روده کوچک

برخی اوقات به درمانهای فشرده تری نیاز داریم به ویژه مواردی که سرطان، سوراخ شدن روده یا بیماری التهابی شدید روده اتفاق افتاده است؛ مثالها عبارتند از:

 • استنت گذاری صفراوی برای باز کردن انسداد مجاری صفراوی
 • برداشتن سنگ صفرا یا سنگ صفراوی از طریق ERCP یا MRCP
 • پولیپکتومی برداشتن پولیپ های روده بزرگ از طریق قطع عضو حرارتی الکتروکوتر و…

کلینیک تخصصی عفونی ( داخلی – گوارش – ریه)

زیر نظر دکتر موسی احمدی

زمان پذیرش :روزهای سه شنبه 14 الی 16

Call Now Buttonتماس با ما