پروتز سینه: انواع، کاربرد، جنس | پروتز سیلیکون، فوم و…

بعد از انجام ماستکتومی یا لامپکتومی برای سرطان سینه، ممکن است بخواهید از پروتز سینه استفاده کنید. پروتزهایی که فرم سینه نیز نامیده می شوند، دارای اندازه ها و اشکال مختلف هستند و از چند ماده مختلف ساخته می شوند و از نظر قیمت متفاوتند. همچنین می­توان آنها را به عنوان جایگزین یا قبل از جراحی سینه استفاده کرد.

پروتز سینه چگونه می ­تواند به شما کمک کند؟


در حالی که بسیاری از خانم ها ممکن است به دلایل زیبایی و احساسی پروتز پستان را انتخاب کنند، انجام این کار فواید دیگری نیز دارد. این کار ممکن است پروتز را به گزینه ای جذاب برای کسانی تبدیل کند که احتمالاً پروتز را جزء گزینه­ های انتخابی خود قرار نداده ­اند. یک پروتز سینه ­ی خوب می­ تواند:

ظاهر خود را تغییر دهید: برای بیشتر خانم ها، بزرگترین مزیت پروتز این است که ظاهر اولیه­ ی سینه را پس از جراحی برگردانند.

از زخم جراحی خود محافظت کنید: پروتز نرم پستان می تواند روند بهبودی زخم جراحی را تسریع بخشد.

از حرکت سوتین خود در لباس جلوگیری کنید: پروتز مناسب می تواند سوتین شما را در جای خود نگه دارد به طوری که به طور ایمن ثابت بماند تا پوست لطیف شما را پس از جراحی تحریک نکند.

به شما کمک می کند تعادل خود را حفظ کنید: بسیاری از خانم ها از اینکه چگونه ماستکتومی یا حتی لامپکتومی می تواند مرکز ثقل بدن را تغییر دهد متعجب شده اند. پروتز ممکن است به این امر کمک کند.

اثرات روانشناسی: پروتز سینه باعث بهبود حس زنان نسبت به خود، افزایش اعتماد به نفس در مقابل مردان و در نهایت افزایش کیفیت زندگی می شود.

مزایای پروتز


پروتزها در اشکال، اندازه ها و رنگ پوست بسیار متنوعی هستند و از موادی ساخته شده اند که برای حرکت، احساس و وزن تا حد ممکن شبیه یک سینه­ی طبیعی هستند. تا آنجا که ممکن است مهم است که پروتز خود را متناسب با سبک زندگی خود انتخاب کنید. ممکن است بخواهید سبک های مختلف لباس را که می خواهید بعد از پروتز خود بپوشید را در نظر بگیرید. گاهی اوقات افراد ترجیح می دهند به جای پروتز دائمی فقط پروتز موقتی (نرم و لطیف) استفاده کنند.

انواع پروتز سینه


پروتز کامل یا استاندارد

این پروتز دارای تکیه­گاه­های مختلفی است که مستقیماً در مقابل دیواره­ ی قفسه سینه قرار دارد، جایی که تمام بافت سینه برداشته شده است. از نظر اندازه، شکل و رنگ پوست با سینه­ی دیگر شما مطابقت دارد. اگر هر دو سینه­ی خود را برداشته اید می توانید سایزی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی می­ کنید.

پروتز جزئی یا شکل ­دار

پروتز جزئی برای زنانی است که قسمتی از سینه آنها برداشته شده است. داخل سوتین قرار می­گیرد و به شکلی است که طرح کلی پستان را کامل می­کند. از همان مواد سیلیکونی ساخته شده است که اکثر پروتزهای کامل از آن ساخته شده­اند.

پروتز پوسته

پروتز پوسته نوعی پروتز جزئی است که اگر اندازه سینه های شما با یکدیگر متفاوت باشد ممکن است استفاده شود. این پروتز یک پوسته­ی نرم از سیلیکون است که روی سینه­ی کوچکتر شما قرار می گیرد تا با سینه بزرگتر مطابقت داشته باشد. این نوع پروتز همچنین می تواند برای زنانی که جراحی بازسازی سینه را انجام داده اند در جایی که تقارن حاصل نشده است یا جایی ایمپلنت در حال گسترش است، مفید باشد.

پروتز چسبیده

پروتز چسبیده پ(کامل یا جزئی) مستقیماً به پوست می چسبد. این نوع پروتز می تواند برای زنانی که می خواهند از سوتین کم حمایت­ کننده استفاده کنند، مناسب باشد، زیرا تمام وزن توسط سوتین تحمل نمی­ شود. به بیشتر خانم ها توصیه می شود که 12 ماه پس از جراحی یا در طی(و گاهی بعد از) رادیوتراپی از پروتز چسبیده استفاده نکنند زیرا ممکن است به پوست آسیب برساند. اکثر آنها دارای سطحی چسبناک به عنوان بخشی از پروتز هستند. می توان آنها را با اتصال مستقیم آن به دیواره ­ی قفسه سینه یا به عنوان پروتز معمولی با پشتی محافظ روی قسمت چسبیده، استفاده کرد.

پروتزهای سینه به چه شکلی در می آیند؟


نامتقارن

پروتزهای پستان به شکل قرینه، قطره اشکی یا نامتقارن هستند.

متقارن

فرم متقارن معمولاً به شکل بیضی یا مثلثی است که می توان آن را در دو سمت چپ یا راست استفاده کرد.

قطره اشکی

شکل قطره اشکی اغلب برای خانمهایی مناسب است که سینه­هایشان در ناحیه تحتانی و خارجی پر و در بالای نوک سینه کمتر پر شده است. این نوع پروتز را می توان در دو سمت راست یا چپ استفاده کرد.

نامتقارن

این موارد عموماً برای زنانی که جراحی گسترده تری انجام داده اند، بیشتر مناسب است زیرا از زیر یا دیواره­ی فوقانی قفسه سینه استفاده می کند. با این حال، این نوع پروتز می توانند توسط زنانی که جراحی گسترده ای انجام نداده اند نیز استفاده شوند. این پروتزها به طور خاص برای سمت چپ یا راست طراحی شده اند.

ساخته شده برای اندازه گیری

در این روش از اسکنر سه بعدی برای تولید یک تصویر سه بعدی کامپیوتری از ناحیه قفسه سینه استفاده می شود، سپس می توان از آن برای ایجاد شکل پروتز سفارشی استفاده کرد. این نوع پروتز ساخته شده است تا مطابقت خوبی با دیواره ­ی قفسه سینه ایجاد کند، که حرکت پروتزها را متوقف می کند (ثابت نگه می­دارد) و با رنگ پوست شما مطابقت دارد.

پروتزهای سینه چه مقدار وزن دارند؟


پروتزهای سیلیکونی وزن های مختلف دارند. مناسب­ ترین وزن به سنگینی سینه دیگر شما بستگی دارد، یا اگر هر دو سینه را برداشته اید می توانید وزنی را که با آن احساس راحتی می کنید انتخاب کنید. پروتز با وزن متعادل ممکن است به شما تعادل بیشتری دهد زیرا با وزن سینه­ ی دیگر شما مطابقت دارد. با این حال، اگر به سایز بزرگ احتیاج دارید، نسخه کم وزن تر راحت تر خواهد بود. اگر پروتز سینه خیلی سبک باشد، می تواند به اطراف حرکت کند یا بنابراین با سینه­ ی دیگر هم تراز نیست. در صورت بروز چنین اتفاقی با شخصی که پروتز شما را در سینه قرار داده است صحبت کنید زیرا ممکن است نیاز به ارزیابی مجدد داشته باشد یا در مورد پوشیدن نوع دیگری از سوتین مشاوره بگیرید. مشاورین کلینیک ارتوپدی امید می توانند در مورد انتخاب پروتز و همچنین انتخاب و ساخت کمربندهای طبی شما را راهنمایی کنند.

پروتزهای سینه از چه ساخته شده اند؟


بیشتر پروتزها از سیلیکون ساخته می شوند که ماده ای نرم و ژله­ایی مانند است. پروتزهای فوم نیز موجود است. پروتز فوم سبک و خنک تر است. اگر فعالیت خاصی داشته باشید یا در هوا گرم باشد این پروتز سبک برای شما بسیار راحت است و ممکن است مناسب تر باشد. بعضی از پروتزها با دانه های پلی پروپیلن پر می شوند. این قالب ها به شکل سوتین درآمده و چون هوا در آن قادر به گردش است ، خنک تر نیز هستند.

آیا می توانم پروتز سینه را متناسب با رنگ پوست خود انجام دهم؟


اگرچه دستیابی به تطبیق دقیق کمی دشوار است، اما بسیاری از پروتزها متناسب با رنگ پوست شما موجود هستند. داشتن پروتزی که تا حد ممکن به رنگ پوست شما نزدیک باشد ممکن است به شما کمک کند تا احساس راحتی و اطمینان بیشتری داشته باشید. برخی از شرکت ها به صورت سفارشی پروتز می ­سازند یا می­ توانند به محصولات موجود رنگ اضافه کنند. تهیه این پروتزهای ساخته شده­ی خاص، ممکن است بیشتر طول بکشد. بعضی از خانم ها پروتزهایی برای خود درست می کنند یا می خرند که با پوست خودشان همخوانی بیشتری داشته باشد. در مورد یافتن پروتز متناسب با رنگ پوست با پرستار مراقبت از سینه ملاقات کنید و مشورت بگیرید.

آیا باید برای شنا از پروتز خاصی استفاده کنم؟


پروتزهای شنا، مخصوص استفاده در هنگام شنا هستند و در اثر برخورد با آب نمک یا کلر آسیب نمی بینند. برخی از پروتزهای شنا مشخص هستند.

Call Now Buttonتماس با ما