مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر

سونوگرافی در شهر ری مزایا و کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی تشخیصی روشی تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویر از ساختارهای درون بدن استفاده می‌کند. تصاویر سونوگرافی اطلاعات ارزشمندی را برای تشخیص و درمان بیماری‌ها و عارضه‌های مختلف در اختیار متخصصان قرار می‌دهد.

واحد سونوگرافی در مجتمع درمانگاهی خیریه ولی‌عصر مجهز به پیشرفته‌ترین و جدیدترین دستگاه‌های سونوگرافی است تا بتواند به روش بهتر و کارآمدتری به بیماران عزیز شهر ری کمک کند. با تکیه بر دستگاه‌های مدرن و بهره‌گیری از همکاری متخصصان مجرب رادیولوژی امیدواریم بتوانیم بهترین درمان ممکن را به بیماران ارائه بدهیم. اگر ساکن شهر ری هستید و درصدد گرفتن وقت از رادیولوژیست‌های ماهر ما هستید، کافی است با 02155933484 و 02155933481 تماس بگیرید.

سونوگرافی چیست؟


در تصویربرداری سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویری از داخل بدن استفاده می‌شود. سونوگرافی در تشخیص دلایل درد، ورم و عفونت اندام‌های داخلی بدن و معاینه جنین در رحم مادر به پزشکان ما در شهر ری کمک می‌کند. پزشکان معمولاً از سونوگرافی برای ارزیابی مغز، مفاصل ران و ستون فقرات جنین بهره می‌گیرند.

همچنین سونوگرافی برای راهنمایی نمونه‌برداری، تشخیص عارضه‌های قلبی و ارزیابی آسیب پس از سکته قلبی به کار برده می‌شود. سونوگرافی آزمایشی ایمن و غیرتهاجمی است که در آن از اشعه استفاده نمی‌شود.

انجام سونوگرافی نیاز به آمادگی خاصی ندارد. پزشکان ما در مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر توصیه‌های لازم را برای آمادگی قبل از سونوگرافی، از جمله مدت زمان ناشتایی قبل از آزمایش ارائه خواهند داد. به‌طور کلی توصیه می‌کنیم که جواهرات و وسایل قیمتی‌تان را همراه نیاورید و لباس راحت و گشادی بپوشید.

مزایای سونوگرافی در شهر ری


مزایای سونوگرافی در شهر ری

سونوگرافی ایمن و بدون درد است، نیازی به ایجاد برش ندارد و در آن از اشعه استفاده نمی‌شود. همان‌طور که امواج صوتی به اندام‌ها و استخوان‌ها برخورد می‌کند، رادیولوژیست اندام‌های داخلی بدن را مشاهده می‌کند. متخصص تغییرات را با توجه به تصاویر سونوگرافی تفسیر می‌کند و رایانه تصویر را تولید می‌کند.

در بسیاری از گونه‌های سونوگرافی از ترانسدیوسر استفاده می‌شود، ابتدا متخصص ژل را روی پوست می‌زند، سپس ترانسدیوسر را روی پوست می‌کشد تا بافت و اندام‌ها را مشاهده کند. ترانسدیوسر در اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون وجود دارد و عمدتاً برای سونوگرافی تشخیصی به کار برده می‌شود.

خطرها و موارد عدم‌استفاده از سونوگرافی


سونوگرافی نوعی آزمایش تصویربرداری غیرتهاجمی است که هیچ عارضه شناخته‌شده‌ای ندارد. تصور می‌شود که امواج مافوق صوت بی‌ضرر باشد و این آزمایش معمولاً بر روی سطح پوست و خارج بدن انجام می‌شود. سونوگرافی در صورت انجام شدن به صورت خارجی و بر روی سطح پوست با هیچ‌گونه خطر یا عوارض شناخته‌شده‌ای همراه نیست.

هرچند انرژی امواج مافوق صوت (اولتراسوند) در بلندمدت می‌تواند بافت‌ها را تحریک کند و به آنها آسیب بزند، رایانه قدرت صوت را تعدیل می‌کند و تکنیسین آموزش‌دیده تکنیک‌هایی را برای به حداقل رساندن زمان و زوایای تماس امواج با پوست به کار می‌برد. بنابراین سونوگرافی ایمن‌ترین روش تصویربرداری به شمار می‌آید.

انواع مختلف سونوگرافی


انواع مختلف سونوگرافی

انواع مختلفی از سونوگرافی در مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر انجام می‌شود که در ادامه خدمتتان معرفی می‌شود.

غربالگری بارداری 

غربالگری بارداری شناخته‌شده‌ترین نوع سونوگرافی است؛ در این روش از سونوگرافی برای بررسی رشد و نمو جنین در دوران بارداری استفاده می‌شود. می‌توان بروز عارضه‌های خاصی مانند سندرم داون و طیف وسیعی از ناهنجاری‌های مختلف را با استفاده از روش سونوگرافی غربالگری کرد. چنانچه بتوان عارضه‌های جنین را در رحم مادر تشخیص داد، والدین می‌توانند بهترین تصمیم‌ها را برای مراقبت از فرزندشان در دوران پیش از تولد بگیرند. همچنین به این ترتیب پزشکان خود را برای ارائه درمان‌های لازم در زمان تولد آماده می‌کنند.

سونوگرافی لگن 

سونوگرافی لگن ابزاری تشخیصی است که برای معاینه رحم، مثانه یا پروستات انجام می‌شود. با انجام سونوگرافی لگن می‌توان خونریزی غیرعادی، مشکلات قاعدگی، درد، کیست تخمدان، فیبروم، سنگ کلیه یا مثانه و سرطان رحم یا تخمدان را تشخیص داد.

سونوگرافی شکم 

سونوگرافی شکم برای معاینه اندام‌هایی مانند کبد، کیسه صفرا، طحال، لوزالمعده، مجاری صفراوی، کلیه و مثانه مفید است. همچنین سونوگرافی شکم به تشخیص بسیاری از عارضه‌ها و ارزیابی آسیب ناشی از بیماری‌ کمک می‌کند. ضمناً سونوگرافی شکم به منظور تعیین علت دردهای شکمی، تشخیص سنگ کیسه صفرا و علت بزرگ شدن اندام‌ها، شناسایی لخته خون یا تجمع پلاک نیز انجام می‌شود.

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری به طور معمول برای نظارت بر رشد جنین در دوران حاملگی انجام می‌شود. اکثر مردم با سونوگرافی بارداری آشنا هستند، هرچند برخی آن را به عنوان سونوگرافی نوزاد می‌شناسند. متخصص با توجه به سونوگرافی بارداری می‌تواند سن جنین را تعیین کند و ناهنجاری‌های احتمالی و همچنین بارداری دو یا چندقلویی را تشخیص بدهد.

سونوگرافی ترانس‌واژینال

برای انجام سونوگرافی ترانس‌واژینال بر روی بانوان لازم است که بیمار ابتدا مثانه را تخلیه کند. متخصص ترانسدیوسر را فقط چند سانتی‌متر وارد واژن می‌کند. سونوگرافی ترانس‌واژینال زمانی انجام می‌شود که بیمار از درد لگن غیرقابل‌توضیح شکایت داشته باشد.

سونوگرافی ترانس رکتال

سونوگرافی ترانس رکتال برای بررسی غده پروستات انجام می‌شود. متخصص تراندیوسر را وارد راست‌روده می‌کند تا بتواند امواج صوتی را به پروستات برساند. سپس متخصص ترانسدیوسر را در اطراف حرکت می‌دهد تا تصاویر گرفته شده از زوایای مختلف را مشاهده کند.

سونوگرافی کاروتید و آئورت شکمی 

این نوع سونوگرافی برای بررسی شریان کاروتید گردن انجام می‌شود که خون را از گردن به مغز می‌برد. سونوگرافی کاروتید عموماً برای غربالگری تنگی یا انسداد شریان کاروتید کاربرد دارد ـ تنگی یا انسداد کاروتید خطر سکته مغزی را به شدت افزایش می‌دهد.

همچنین به کمک سونوگرافی آئورت شکمی و کاروتید می‌توان آنوریسم، یعنی بزرگ شدن غیرعادی آئورت را تشخیص داد.

آمادگی قبل از سونوگرافی


اکثر معاینه‌های سونوگرافی، به جز چند مورد استثناء زیر نیاز به آمادگی ندارد:

 • برای سونوگرافی‌هایی مانند سونوگرافی کیسه صفرا لازم است که از مدت خاصی قبل از آزمایش ناشتا باشید.
 • برای بعضی سونوگرافی‌ها مانند سونوگرافی لگن لازم است که مثانه کاملاً پر باشد. پزشک به شما اطلاع می‌دهد که قبل از سونوگرافی چه مقدار آب باید بنوشید. تا پایان سونوگرافی ادرار را تخلیه نکنید.
 • کودکان خردسال به آمادگی بیشتری نیاز دارند. هنگام دریافت وقت سونوگرافی برای خود یا فرزندتان حتماً درباره دستورات خاص سونوگرافی از پزشک سوال کنید.

روش انجام سونوگرافی


روش انجام سونوگرافی

متخصص ژل روان‌کننده خاصی را روی پوستتان می‌زند. ژل از سایش جلوگیری می‌کند و در نتیجه متخصص می‌تواند ترانسدیوسر را بدون نگرانی روی پوست بکشد. ترانسدیوسر شبیه به میکروفون است. ضمناً ژل به انتقال امواج صوتی کمک می‌کند.

ترانسدیوسر امواج صوتی پرتوان را به بدن می‌فرستد. امواج پس از برخورد به جسم متراکمی مانند استخوان یا اندام‌های داخلی بدن منعکس می‌شود؛ این انعکاس‌ها روی رایانه نشان داده می‌شود. ارتفاع امواج مافوق صوت بسیار بالاتر از آن است که گوش انسان قادر به شنیدن آن باشد. در نتیجه تصویری ایجاد می‌شود که پزشک می‌تواند آن را تفسیر کند.

بسته به ناحیه مورد نظر ممکن است لازم باشد که تغییر موقعیت بدهید تا تکنیسین دسترسی بهتری پیدا کند.

ژل پس از سونوگرافی از روی پوستتان پاک می‌شود. سونوگرافی، بسته به ناحیه مورد نظر، کلاً کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد. پس از اتمام سونوگرافی می‌توانید برنامه معمول روزمره‌تان را دنبال کنید.

سونوگرافی داپلر در شهر ری


سونوگرافی داپلر در شهر ری آزمایشی غیرتهاجمی است که می‌توان آن را برای تخمین جریان خون در وریدهای بدن انجام داد ـ برگشت امواج صوتی با فرکانس بالا یا همان امواج فراصوت از گلبول‌های قرمز در گردش، نتایج قابل‌تفسیری را به دست می‌دهد. در سونوگرافی معمولی از امواج صوتی برای تولید تصاویر استفاده می‌شود، اما این نوع سونوگرافی نمی‌تواند جریان خون را نشان بدهد.

سونوگرافی داپلر برای تشخیص بسیاری از عارضه‌ها از جمله موارد زیر مفید است:

 • لخته خون؛
 • ازکارافتادگی دریچه‌های سیاهرگ‌های پا که ممکن است باعث جمع شدن خون یا مایعات در پاها شود ـ به این عارضه نارسایی وریدی می‌گویند؛
 • نقص دریچه‌های قلب و بیماری قلب مادرزادی؛
 • انسداد یا گرفتگی شریان؛
 • کاهش گردش خون در پاها (بیماری شریان محیطی)؛
 • برجسته شدن شریان‌ها (آنوریسم) و
 • تنگ شدن شریان، برای مثال ممکن است شریان کاروتید گردن تنگ شده باشد.

با استفاده از سونوگرافی داپلر می‌توان سرعت جریان خون را از طریق اندازه‌گیری نرخ تغییر در ارتفاع یا فرکانس امواج تخمین زد. متخصص سونوگرافی دستگاه دستی کوچکی به نام ترانسدیوسر را که به اندازه قالب صابون است، حین سونوگرافی روی پوست ناحیه مورد معاینه می‌کشد و ترانسدیوسر را در صورت لزوم از یک ناحیه به ناحیه دیگر حرکت می‌دهد.

سونوگرافی داپلر می‌تواند جایگزین عمل‌های تهاجمی‌تری مانند آنژیوگرافی باشد؛ در آنژیوگرافی ماده حاجب درون رگ‌ها تزریق می‌شود تا رگ‌ها با وضوح بیشتری در عکس رادیولوژی مشاهده شود.

سونوگرافی داپلر برای بررسی آسیب‌های وارد شده به شریان‌ها یا نظارت بر درمان‌های خاص انجام شده بر روی سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها نیز انجام می‌شود.

نتایج 

پزشکی که در زمینه تفسیر تصاویر سونوگرافی تخصص دارد یا همان رادیولوژیست تصاویر را تحلیل می‌کند و گزارشی را برای پزشک معالج تهیه می‌کند. پزشک نتایج را با بیماران در میان می‌گذارد.

پرسش‌های متداول


آماده شدن نتایج سونوگرافی چقدر طول می‌کشد؟ 

رادیولوژیست نتایج سونوگرافی را بلافاصله پس از اتمام سونوگرافی به شما اطلاع می‌دهد. نتایج کامل معمولاً ظرف یک تا دو روز در دسترس خواهد بود تا به پزشک ارائه کنید.

کیست در سونوگرافی دیده می‌شود؟ 

بله، پزشکان از سونوگرافی برای معاینه کیست یا تومور قرار گرفته در عمق بدن استفاده می‌کنند. سونوگرافی غالباً نشان می‌دهد که آیا توده توخالی است، پر از مایع است یا از مجموعه‌ای از سلول‌ها تشکیل شده است.

چرا مثانه باید برای سونوگرافی لگن پر باشد؟

مثانه پر به رحم فشار می‌آورد و آن را در موقعیتی با دید بهتر قرار می‌دهد؛ همچنین پر بودن مثانه کل لگن را روشن می‌کند تا پزشک بتواند رحم و تخمدان‌ها را به خوبی ببیند. ضمناً مثانه پر روده‌های کوچک و بزرگ را کنار می‌زند.

نتایج سونوگرافی را چه کسی تفسیر می‌کند؟ نتایج کی آماده می‌شود؟

رادیولوژیست دارای بورد تخصصی تصاویر سونوگرافی را بررسی می‌کند ـ رادیولوژیست پزشکی است که از تحصیلات تخصصی در زمینه استفاده از روش‌های تصویربرداری برای تشخیص بیماری برخوردار است. یکی از متخصصان مجرب رادیولوژی مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر در شهر ری تمام تصاویر را به دقت بررسی می‌کند و گزارش تفصیلی دقیقی از یافته‌های سونوگرافی را برای پزشک معالج تهیه می‌کند.

تصویربرداری و سونوگرافی در شهر ری


مرکز تصویربرداری و سونوگرافی درمانگاه خیریه حضرت ولی عصر(عج) شهرری، با بهره گیری از پزشکان و متخصصان مجرب، کارشناسان با تجربه و همچنین کادر آموزش دیده و فعال، آماده ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی به مراجعین محترم می باشد:
سرکار خانم دکتر استوان و جناب آقای دکتر آیتی، به عنوان مسئولین فنی رادیولوژی و سونوگرافی در بخش حضور دارند.

انجام امور زیر با تعرفه های خیریه در درمانگاه خیریه حضرت ولی عصر(عج) صورت می گیرد:

 • رادیولوژی دیجیتال، پانورکس و سفالومتری دیجیتال، تک دندان و کلیه عکس های رنگی و ….
 • سونوگرافی داپلر(سه بعدی و چهار بعدی) آنومالی اسکن، NT،NB و انجام کلیه سونوگرافی ها توسط متخصصین مجرب

  مرکز تصویربرداری و سونوگرافی درمانگاه خیریه حضرت ولی عصر(عج) شهرری، با بهره گیری از پزشکان و متخصصان مجرب، کارشناسان با تجربه و همچنین کادر آموزش دیده و فعال، آماده ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی به مراجعین محترم می باشد:
  سرکار خانم دکتر استوان و جناب آقای دکتر آیتی، به عنوان مسئولین فنی رادیولوژی و سونوگرافی در بخش حضور دارند

  رادیولوژی دیجیتال – پانورکس و سفالومتری دیجیتال- تک دندان و کلیه عکسهای رنگی و ….

  سونوگرافی – داپلر ( سه بعدی و چهار بعدی ) آنومالی اسکن – NT،NB و انجام کلیه سونوگرافی ها توسط متخصصین مجرب

  با تعرفه های خیریه

Call Now Buttonتماس با ما