مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر

بهترین و دقیق ترین مرکز رادیولوژی در شهر ری

بخش رادیولوژی تشخیصی ما در مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر از تکنیک‌های تصویربرداری برای تشخیص بیماری استفاده می‌کند. هدف رادیولوژی تشخیصی، تشخیص بیماری و آسیب با استفاده از جدیدترین ابزارها و تکنیک‌ها مانند اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، سونوگرافی و پزشکی هسته‌ای است.

تصویربرداری جامع، راهکارهای مناسب و مراقبت بیمار محور، اینها اهداف ما در مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر هستند. درمانگاه خیریه ولی عصر جدیدترین تکنولوژی تصویربرداری تشخیصی و تخصص پیشرو را در اختیار بیماران شهرری قرار داده است. با شماره های 02155933481 و 02155933484 تماس بگیرید و از رادیولوژیست‌های متخصص ما نوبت بگیرید.

فهرست مطالب

خدمات بخش رادیولوژی مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر در شهر ری


اشعه ایکس در شهر ری

اشعه ایکس در شهر ری

اشعه ایکس یک آزمایش تصویربرداری رایج است که برای چندین دهه استفاده می‌شود. این آزمایش می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا داخل بدن شما را بدون نیاز به ایجاد برش مشاهده کند، همچنین می‌تواند به آنها در تشخیص، نظارت و درمان بسیاری از شرایط پزشکی کمک کند.

انواع مختلفی از اشعه ایکس برای اهداف مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال، پزشک ممکن است برای معاینه سینه‌ها ماموگرافی را تجویز کند. یا ممکن است برای مشاهده دقیق دستگاه گوارش شما یک اشعه ایکس با تنقیه باریوم را انجام دهند.

یک تکنسین اشعه ایکس یا رادیولوژیست می‌تواند اشعه ایکس را در بخش رادیولوژی بیمارستان، مطب دندانپزشکی یا کلینیکی که در روش‌های تشخیصی تخصص دارد انجام دهد.

در طول آزمون چه اتفاقی می‌افتد؟  

هنگامی که کاملاً آماده شدید، رادیولوژیست متخصص ما به شما می‌گوید که چگونه بدن خود را برای ایجاد تصاویر واضح قرار دهید. آنها ممکن است از شما بخواهند که در طول آزمایش در چندین موقعیت دراز بکشید، بنشینید یا بایستید. ممکن است در حالی که شما در مقابل یک صفحه تخصصی که حاوی فیلم اشعه ایکس یا حسگر است، قرار دارید از شما عکس بگیرند. در برخی موارد، ممکن است از شما بخواهند دراز بکشید یا روی یک صفحه تخصصی بنشینید و یک دوربین بزرگ متصل به یک دسته فولادی را روی بدن خود حرکت دهید تا تصاویر اشعه ایکس گرفته شود.

ثابت ماندن در حین گرفتن تصاویر به منظور دستیابی به واضح‌ترین تصاویر ممکن مهم است.

به محض اینکه رادیولوژیست شما از تصاویر گرفته شده راضی شد، آزمایش به پایان می‌رسد.

سی تی اسکن در شهر ری 

سی تی اسکن در شهر ری 

متخصصان پزشکی ما در مجتمع درمانگاهی خیریه ولی عصر در شهر ری از توموگرافی کامپیوتری، یا همان سی تی اسکن، برای بررسی ساختارهای داخل بدن شما استفاده می‌کنند. سی تی اسکن از اشعه ایکس و رایانه برای تولید تصاویری از سطح مقطع بدن شما استفاده می‌کند. این عکس‌ها «برش‌های» بسیار نازکی از استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، اندام‌ها و رگ‌های خونی شما را نشان می‌دهد تا ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی بتوانند بدن شما را با جزئیات زیاد ببینند و بررسی کنند.

نتایج اسکن معمولاً 24 ساعت طول می‌کشد. رادیولوژیست ما، پزشکی که در خواندن و تفسیر سی تی اسکن و سایر تصاویر رادیولوژیک متخصص است، اسکن شما را بررسی می‌کند و گزارشی تهیه می‌کند که آنها را توضیح می‌دهد.

در طول آزمون چه اتفاقی می‌افتد؟ 

در طول آزمایش، شما به پشت روی یک میز (مانند تخت) دراز خواهید کشید. اگر آزمایش شما به آن نیاز داشته باشد، یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی ممکن است رنگ کنتراست را به صورت داخل وریدی (در رگ شما) تزریق کند. این رنگ می‌تواند باعث ایجاد احساس برافروختگی یا طعم فلزی در دهان شما شود.

هنگامی که اسکن شروع می‌شود:

  1. تخت به آرامی به داخل اسکنر دونات شکل حرکت می‌کند. در این مرحله، باید تا حد امکان ثابت بمانید، زیرا حرکت می‌تواند تصاویری تار ایجاد کند.
  2. اسکنر از ناحیه‌ای که ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی باید ببیند عکس می‌گیرد. برخلاف اسکن ام آر آی، سی تی اسکن بی‌صدا است.
  3. وقتی آزمایش تمام شد، میز از اسکنر خارج می‌شود.

به طور معمول، شما باید یک ساعت برای سی‌تی اسکن برنامه‌ریزی کنید. بیشتر آن زمان برای آماده‌سازی است. اسکن بین 10 تا 30 دقیقه یا کمتر طول می‌کشد. به طور کلی، پس از اینکه ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی، معمولاً پس از تکمیل اسکن و تأیید تصاویر واضح، گفت انجام فعالیت‌ها بی‌خطر است، می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید.

او پی جی در شهر ری

او پی جی در شهر ری

او پی جی یک پرتو ایکس پانوراما یا نمای گسترده از قسمت تحتانی صورت است که تمام دندان‌های فک بالا و پایین را روی یک فیلم نمایش می‌دهد. تعداد، موقعیت و رشد تمام دندان‌ها از جمله دندان‌هایی که هنوز رویش نیافته‌اند را نشان می‌دهد، و با اشعه ایکس کوچکی که دندانپزشکان از هر دندان می‌گیرند متفاوت است. او پی جی همچنین ممکن است مشکلاتی را در استخوان فک و مفصلی که استخوان فک را به سر متصل می‌کند، به نام مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ، نشان دهد. ممکن است برای برنامه‌ریزی درمان ارتودنسی، ارزیابی دندان عقل یا برای بررسی کلی دندان‌ها و استخوانی که از دندان‌ها حمایت می‌کند، او پی جی مورد نیاز باشد.

در طول آزمایش چه اتفاقی می‌افتد؟

از شما خواسته می‌شود عینک، جواهرات و هر شی فلزی که ممکن است در تصویر مانعی ایجاد کند را در بیاورید. ممکن است از شما خواسته شود جلوی دستگاه بایستید و چانه خود را روی یک سکوی کوچکی که مخصوص این کار قرار داده شده بگذارید و به آرامی یک قطعه دهانی که استریل شده یا پلاستیک روی آن کشیده شده است را گاز بگیرید. باید حواستان باشد تکان نخورید و کاملا آرام باشید تا عکس واضح بیفتد. این عکس برداری هیچ ناراحتی برای شما ایجاد نمی‌کند.

اسکن ام آر آی در شهر ری 

اسکن ام آر آی در شهر ری 

اکثر دستگاه‌های ام آر آی آهنرباهای لوله‌ای شکل بزرگ هستند. هنگامی که در داخل دستگاه ام آر آی دراز می‌کشید، میدان مغناطیسی به طور موقت مولکول‌های آب را در بدن شما دوباره تنظیم می‌کند. امواج رادیویی باعث می‌شوند این اتم‌های هم‌تراز شده سیگنال‌های ضعیفی تولید کنند، که برای ایجاد تصاویرام آر آی مقطعی استفاده می‌شود.

دستگاه ام آر آی ما در شهر ری می‌تواند تصاویر سه بعدی تولید کند که از زوایای مختلف قابل مشاهده هستند.

ام آر آی روشی غیرتهاجمی برای پزشک به منظور معاینه اندام‌ها، بافت‌ها و سیستم اسکلتی است. تصاویری با وضوح بالا از داخل بدن تولید می‌کند که به تشخیص انواع مشکلات کمک می‌کند.

در طول آزمایش چه اتفاقی می‌افتد؟ 

دستگاه ام آر آی شبیه یک لوله باریک بلند است که هر دو سر آن باز است. روی یک میز متحرک دراز می‌کشید که به دهانه لوله می‌رود. یک تکنسین شما را از اتاق دیگری زیر نظر دارد. می‌توانید با میکروفون با فرد صحبت کنید.

اگر ترس از فضاهای بسته (کلاستروفوبیا) دارید، ممکن است دارویی برای کمک به احساس خواب آلودگی و اضطراب کمتر به شما داده شود. اکثر افراد آزمایش را بدون مشکل پشت سر می‌گذارند.

دستگاه ام آر آی یک میدان مغناطیسی قوی در اطراف شما ایجاد می‌کند و امواج رادیویی به سمت بدن شما هدایت می‌شود. روش بدون درد است. شما میدان مغناطیسی یا امواج رادیویی را احساس نمی‌کنید و هیچ قسمت متحرکی در اطراف شما وجود ندارد.

در طول اسکن  ام آر آی، قسمت داخلی آهنربا صدای ضربه زدن و صداهای دیگر تولید می‌کند. ممکن است برای جلوگیری از صدا به شما گوش گیر داده شود یا موسیقی در حال پخش باشد.

در برخی موارد، ماده حاجب، معمولاً گادولینیوم، از طریق یک خط داخل وریدی (IV)  به ورید دست یا بازوی شما تزریق می‌شود. ماده کنتراست جزئیات خاصی را افزایش می‌دهد. گادولینیوم به ندرت باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شود.

ام آر آی می‌تواند از 15 دقیقه تا بیش از یک ساعت طول بکشد. شما باید ثابت بمانید زیرا حرکت می‌تواند تصاویر به دست آمده را تار کند.

در طول یک آزمایش ام آرآی کاربردی، ممکن است از شما خواسته شود که تعدادی کار کوچک را انجام دهید.

  • مانند ضربه زدن به انگشت شست، مالیدن یک قطعه کاغذ سنباده یا پاسخ دادن به سؤالات ساده. این کمک می‌کند تا قسمت‌هایی از مغز که این اعمال را کنترل می‌کنند مشخص شوند.

سوالات متداول


آیا سی تی اسکن بی‌خطر است؟ 

ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی سی تی اسکن را به طور کلی بی‌خطر می‌دانند. سی تی اسکن برای کودکان نیز بی‌خطر است. برای کودکان، تکنسین سی‌تی ممکن است از ماشین‌هایی استفاده کند که برای کودکان تنظیم شده است تا قرارگیری در معرض تابش را کاهش دهد.

چگونه باید برای انجام اشعه ایکس آماده شوم؟  

اشعه ایکس یک روش استاندارد است. در بیشتر موارد، برای آماده شدن برای این آزمایش نیازی به انجام اقدامات خاصی نخواهید داشت. بسته به ناحیه‌ای که پزشک و رادیولوژیست شما در حال بررسی هستند، ممکن است لازم باشد که لباس‌های گشاد و راحت بپوشید که بتوانید به راحتی آن را در بیاورید. ممکن است از شما بخواهند که برای آزمایش لباس بیمارستان بپوشید. همچنین ممکن است از شما بخواهند که هر جواهرات یا سایر اقلام فلزی را قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس از بدن خود در بیاورید.

آیا معاینات می‌تواند به نوزاد زن باردار آسیب برساند؟  

معاینات تصویربرداری پزشکی به طور کلی در دوران بارداری بی‌خطر هستند. اگر باردار هستید، زمانی که پزشک شما برای تعیین دوره مراقبت پزشکی آینده شما ضروری بداند، انجام معاینه تصویربرداری قابل قبول است. به خاطر داشته باشید که سلامت شما برای سلامت کودک‌تان مهم است.

رایج‌ترین تست تصویربرداری چیست؟ 

اشعه ایکس (رادیوگرافی) رایج‌ترین و در دسترس‌ترین تکنیک تصویربرداری تشخیصی است. حتی اگر به آزمایش‌های پیچیده‌تری نیز نیاز دارید، احتمالاً ابتدا یک اشعه ایکس انجام خواهد شد

Call Now Buttonتماس با ما